Bilişim 11 TEMMUZ 2014 / 10:49

Fotoğraf çekmek için düşünmek yeterli

Londra merkezli This Place, kullanıcıların zihinlerini basitçe yoğunlaştırmalarıyla, sadece beyin dalgalarını kullanarak fotoğraf çekmesini sağlayan bir uygulama geliştirdi. 

İngiltere kökenli This Place tasarım stüdyosu tarafından geliştirilen MindRDR adlı ürün Google Glass ile birlikte kullanılıyor. Google Gözlük'e takıldığında beyin aktiviteleri aracılığıyla fotoğraf çekebilen cihaz, çektiği görüntüleri bir başka ekran olmaksızın, sosyal medyaya yönlendiriyor. Beyin aktivitesi cihazı olarak bilinen Neurosky EEG biosensor,odaklanma durumunda,  nöral dokuların beyin içindeki izlerini takip ediyor ve dokuların hareketlerini, Google Glass'a "fotoğraf çek" ve "fotoğrafı postala" komutlarına dönüştürüyor.

MindRDR uygulamasının geliştiricileri; "Google Glass  dünyanın en çok tanınan ve popüler giyilebilir teknoloji ürünlerinden biridir ama bizim elimize geçmesiyle birlikte, EEG teknolojisiyle birleştirerek toplum yararına daha büyük bir  fayda sağlayabileceğimizi gördüm. Özellikle konuşma engelli insanların dünyayla bağlantılarını pekiştireceğine inanıyorum" dediler. This Place'in CEO'su Dusan Hamlin,  "Kullanıcıların zihinleriyle kontrolünü sağlayarak Google Gözlük'ün gerçek potansiyelini değerlendirmek istiyoruz" dedi. This Place's GitHub sayfasından erişilebilen uygulama ücretsiz ancak Gözlük ve biosensörün birlikte fiyatı yaklaşık   1.838 Dolar civarında.