Bilişim 04 ŞUBAT 2011 / 16:03

Flickr kullanıcısına ait 4 bin fotoğrafı kazara sildi

Flickr'daki 4 bin fotoğraf bulutun dibini boyladı

Flickr geri alamadığı görüntüler için kullanıcısına 4 yıllık bedava üyelik teklif etti, peki bu harcanan onca emeği ya da  giden fotoğrafları telefi edebilecek mi?Kendini dünyanın en iyi online fotoğraf yönetimi ve paylaşım uygulaması olarak tanımlayan Flickr, kullanıcısına ait 4 bin fotoğrafı kazayla silmesinin ardından bu tanımı oturup yeniden düşünmeli.Sitenin en aktif kullanıcılarından Mirco Wilhelm'in 5 yılda hesabına eklediği 4 bin görüntüyü kazara silen Flickr, fotoğrafları geri alamıyor. Olayın perde arkası ise daha ilginç: Başka bir kullanıcının kendi görüntülerini kullandığını fark eden Mirco, bu sorunu halletmek için Flickr müşteri hizmetleriyle bağlantıya geçiyor ve sonrasında birkaç gün içinde tüm fotoğrafları hesabından siliniyor.Olay karşısında yeniden Flickr’la bağlantıya geçen Mirco’nın yetkililerden aldığı mailde, “Maalesef, hesapları karıştırdım ve yanlışlıkla sizin hesabınızı sildim. Bu büyük hata dolayısıyla sizden özür diliyorum. Fotoğraflarınızı geri alamasak da sizin hesabınızı yeniden erişime açabiliriz. Hesabınız erişime açılır açılmaz bu hata üzerine size 4 yıllık bedava Pro üyelik sunacağız.” cevabını aldı.

Bu hata üzerine New Observer’a konuşan Flickr silinen içeriğin geri kazanılmasına yönelik yeni bir sistem üzerinde çalıştıklarını da duyurdu. Kaybedilen fotoğraflara karşılık Wilhelm'e 4 yıllık bedava Pro üyelik teklif eden Flickr, hatasını bu kadar kolay telafi edebilecek mi göreceğiz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun