Bilişim 11 HAZİRAN 2012 / 15:10

Firefox Rusya'da Yandex'i bırakıyor, Google'a dönüyor

Firefox Rusya'da Yandex'i bırakıyor Google'a dönüyor

Firefox'un yeni sürümü, Rusya'da varsayılan arama motoru olarak 2009'dan beri kullandığı Yandex'i bırakarak Google'a dönüş yapacak.Geçtiğimiz yıl Türkiye'de de faaliyet göstermeye başlayan Rus arama motoru Yandex'in, Firefox'un bir sonraki Rusça sürümünde varsayılan arama motoru olmayacağı ve yerini Google'a bırakacağı ortaya çıktı.

Bunun sebebinin, Google ve Firefox ile 900 milyon dolar karşılığı yapılan ve Firefox tarayıcısında Google arama moturunun varsayılan olarak yer almasını kapsayan 3 yıllık küresel anlaşma olduğu belirtiliyor. Firefox'un Rusça sürümleri yeni sürümle birlikte varsayılan arama motoru olarak Google'a dönerken, Yandex'in modifiye ettiği özel Firefox sürümü büyük ihtimalle Yandex arama motorunu kullanmaya devam edecek.

Bu arada The Next Web'in haberine göre Yandex gelişmelerden o kadar da rahatsız değil ve Rusya'daki yüzde 60'a ulaşan arama motoru pazar payının bu durumdan önümüzdeki aylarda en fazla yüzde 1,5 civarında etkileneceğini öngörüyor.

Detayları bu linkte bulabilirsiniz.
YORUMLAR
hakan 11 HAZİRAN 2012 / 20:21 0 0
belki de yandex kendi tarayıcısını çikartmak istiyordur:)
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun