Bilişim 29 MART 2012 / 12:54

Finans sektörünün gündeminde uygulamalar ve güvenlik var

Finans sektörü "uygulama ve güvenlik" dedi

BThaber’in geleneksel BThaber Platform etkinliği bu defa finans ve bankacılık alanına odaklandı. Gün boyu paneller ve sunumlarla süren etkinlikte müşteri odaklı uygulamalar ve güvenlik konuları ön plandaydı.Yılın ilk BThaber Platform etkinliği 27 Mart tarihinde Cevahir Kongre Merkezi’nde ‘Finans ve Bankacılık’ başlığı altında düzenlendi. Finans sektöründen 200’ün üzerinde ziyaretçinin katıldığı etkinliğin açılış konuşmasını yapan İnterpromedya Genel Müdürü Güldane Taşdemir, bilgi teknolojilerindeki değişimin farklı alanlardaki birçok kurumu yakından ilgilendirmesinin yanında, finans sektörünün değişimi ilk benimseyen ve uygulayan sektör olduğuna dikkat çekti. Sektörle ilgili olarak yakın zamanda yaşanacak gelişmelerden söz eden Taşdemir, ihtiyaçlara anında cevap veren ürünlere daha çok çalışılacağını ve özelleştirilmiş ürünlere birçok farklı kanaldan erişim sağlanacağını dile getirdi.

Taşdemir’in ardından söz alan Accenture Türkiye Genel Müdürü Tolga Ulutaş ise finans sektörünün gelişmekte olan pazarlardaki potansiyelin farkında olması gerektiğini hatırlatarak, Accenture’nin raporundan bir örnek verdi: “2020’li yıllarda gelişmekte olan ülkelerin yarattığı ticaret hacminin, dünya genelindeki hacmin yüzde 40’ı olması bekleniyor.” Finans uygulamalarında müşteri beklentilerinin önemli olduğuna değinen Ulutaş, “İnsanlar yaşam döngüsüyle uyumlu ve doğru zamanda yanlarında olan kurumlar istiyor, ortaya çıkan tecrübeye güveniyor” dedi.

“Müşterinin yarattığı veri çok değerli”

Açılış konuşmalarının ardından, BThaber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Sarı ve BThaber Gazetesi Editörü Handan Aybars’ın moderatörlüğünde düzenlenen ‘Finans Alanındaki Gelişmeler ve Teknolojinin Buna Verdiği Yanıtlar’ adlı panelde, sektörün önemli isimleri finans dünyasını şekillendiren yeni teknoloji çözümlerini değerlendirdi. Özellikle iş zekâsı alanında yeni teknolojilere ihtiyaç duyulduğunu söyleyen BI Technology Genel Müdür Yardımcısı Müjde Işım, veriyi sıkıştırma konusundaki teknolojilerin ve bellek içi uygulamaların gündemde olduğunu belirtti. Veriye hızlı erişimin önemli bir unsur olduğunu hatırlatan Işım, bir diğer noktanın da verinin anlamlandırılması olduğunu vurguladı. Müşteri cephesinde de verinin analizinin mümkün olduğuna değinen Işım, artık sadece bankaların değil, müşterilerin de kendi verisi üzerinde analiz yapabilmesi gerektiğine dikkat çekti.

2012 yılında mobil güvenlik konuşulacak

Finans sektöründe ön plana çıkan mobil güvenlik konusunun bu yıl ağırlık kazanacağını dile getiren Biznet Genel Müdür Yardımcısı Onur Arıkan, ihtiyaç oranında yetkilendirme konusunun önemine dikkat çekti ve şunları söyledi: “Bir kişinin hangi sisteme ne kadar erişebileceğinin belirlenmesiyle güvenlik daha etkin sağlanacak. Kişiye özel yetkilendirme şart. Müşteri tarafında güvenlik içinse sanal kart gibi limitli uygulamalara ağırlık verilmeli.”

Yaratıcı bankacılık konusuna değinen Mirsis Proje Yöneticisi Melike Engür, ihtiyaçları gidermek üzere geliştirilen çözümler sayesinde müşterinin yönettiği bir bankacılık sektörünün oluştuğunu belirtti. Mobil bankacılık konusunda dünyadaki birçok gelişmiş ülkeden daha ileri bir durumda olduğumuzu belirten Engür, kartsız ödeme sistemlerinin hızla yaygınlaşacağı bir döneme girdiğimizi vurguladı. GGSoft Yazılım Direktörü Gürcan Yücel ise felaket kurtarma konusunda finans sektöründeki verinin büyüklüğünün büyük sorun teşkil ettiğini dile getirerek, bankaların yedekleme ve çoğaltma işlemlerini kolaylaştırmak için verinin içinden seçim yapmak zorunda olduğunu, bunun böyle devam etmesi gerektiğini söyledi.

Bankaların öncelikleri, CIO’ya yol gösteriyor

BThaber Platform: Finans ve Bankacılık toplantısında günün ikinci yarısında, Türkiye’nin önde gelen bankalarının CIO’ları, İnterpromedya Yayıncılık Yayın Koordinatörü Ayhan Sevgi ve BThaber Gazetesi editörü Yeşim Çinioğlu Cerit’in yönetiminde ‘Finans Kuruluşlarının Gelişiminde Bilişim Teknolojilerinin ve CIO’nun Rolü’ başlıklı panelde biraraya geldi. Bankalarının vizyonu ile ilgili soruya yanıt veren Anadolubank CIO’su Tunç Bergsan, yüksek kârlılık ve müşteri memnuniyetinde BT’nin gündeme geldiğini ve 5 yıllık stratejilerle yol aldıklarını belirtirken, ING Bank CIO’su Hüseyin Sivri de, “Global ING Bank felsefesi ile ilerliyoruz, bu konuda sürekli araştırmalar yapıyoruz ve böylece referans mimari ortaya çıkıyor. Bankanın iş hedeflerini BT’nin de desteklemesi gerekiyor” dedi. Türkiye Finans Bankası CIO’su Fahri Öbek, banka stratejisi ışığında BT stratejilerini belirlediklerini ve yapılanmayı sağladıklarını söylerken, yeni projeleri de buna göre planladıklarını vurguladı. Büyüme ihtiyaçlarını karşılayacak bir yapının ve iş sürekliliğinin önemine dikkat çeken Öbek, “Skorlama yaparak talepleri önceliklendiriyor, bankaya faydası olacak projeleri öne alıyoruz” dedi. Yapı Kredi Bankası CIO’su Cahit Erdoğan ise, teknoloji üzerinde hizmet sunduklarını belirterek, bu yönleriyle BT departmanlarını bir ‘üretim bandı’ olarak nitelendirdi.

CIO’nun işi hiç sona ermeyecek

BT birimlerinin bankanın diğer iş birimleri ile ilişkisi sorusuna ise tüm CIO’lardan gelen yanıtlarla, bu konuda önemli bir yol alındığı görüldü. Tüm CIO’ların hemfikir olduğu konu; sürekli gelen binlerce iş talebini doğru yönetmenin bir gereklilik olduğu. Tarafların açıklamaları, her bankada BT projelerinin yürütülmesinde birbirinden farklı süreçler izlense de, uygulamada benzer süreçlerin ve birimlerin oluşturulduğunu da ortaya koydu. CIO’ların dikkat çektiği bir konu da, banka çalışanlarının da artık BT ekipleri kadar olmasa da, BT’yi ve BT’den ne beklemesi gerektiğini bilen kişiler olması. İş tarafında bu tarz çalışanların artması, panelin konuşmacılarına göre, BT ve iş yönetimi arasında uyumu ve bütünleşmeyi beraberinde getirdi. Ama tüm CIO’ların hemfikir olduğu konu; CIO’lardan beklentilerin arttığı, bu beklenti yoğunluğunun devam edeceği.

CIO’ların bankada ‘sosyal medya uygulamalarına’ verdikleri yanıtlar da bazı noktalarda birleşiyor: Güvenlik riskleri, bu süreçte yer almanın kaçınılmaz olduğu, ama bunun da zamanla hayata geçeceği, bununla ilgili iş modelleri üzerinde her kesimin çalışmalar yaptığı, risklere rağmen, buna yatırım yapmanın kaçınılmaz bir gereklilik halini aldığı.
Finansı bağlayan trendler

BThaber Platform etkinliğinin kapanışını, ‘Gelecek Teknolojiler ve Finans Dünyası Üzerindeki Etkileri’ başlıklı sunumu ile Gartner Yönetici Ortağı Halil Aksu yaptı. Aksu öne çıkan ‘megatrend’leri şu şekilde sıraladı:

“Birincisi bulut bilişim. Düzenlemelerin yoğun olduğu alanda zorlayıcı oluyor, ama bu, bilişimin sanayileşmesi adına önemli ve bunu reddedemezsiniz. İkinci önemli megatrend mobil bilişim. Akıllı telefonların kapsamı büyüyor, sunumları hızlanıyor. Üçüncü megatrend sosyal medya ve finans sektörü bu yapıda yerini alacak. Dördüncü megatrend ise bilginin kendisi. Bilgiyi kaydediyoruz ve finans sektörü gibi birçok alanda bunlar iş zekâsı uygulamaları ile kullanılıyor.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun