Bilişim 30 MAYIS 2014 / 13:52

"Fiber maliyetleri ucuzlamalı"

BTK tarafından 29-30 Mayıs tarihlerinde İstanbul The Marmara Oteli’nde gerçekleştirilen, 9. Uluslararası Elektronik Haberleşme Düzenleyiciler Konferansı’na konuşmacı olarak katılan TELKODER Başkanı Yusuf Ata ARIAK, “Fiber İnternet için yeraltı kablo kanallarının kullanım kirası AB’ye göre neredeyse 30-40 kat daha pahalı. İnanıyoruz ki BTK Türkiye’nin geleceği için gerekli kararı alacaktır”dedi.
9. Uluslararası Elektronik Haberleşme Düzenleyiciler Konferansı’nda İşletmeciler Toplantısı’nda konuşmacı olarak söz alan TELKODER Başkanı Yusuf Ata ARIAK, telekomünikasyon sektörünü değerlendirerek, sektörün gelişmesini engelleyen problemleri ve çözüm yollarını işaret etti. ARIAK, “Yeni Teknolojiler ve Yenilikçiliğin Düzenlemelere Etkisi” konulu konuşmasında şunları söyledi:
TELKODER Başkanı Yusuf Ata ARIAK: “Fiber İnternet için yeraltı kablo kanallarının kullanım kirası AB’ye göre neredeyse 30-40 kat daha pahalı. İnanıyoruz ki BTK Türkiye’nin geleceği için gerekli kararı alacaktır.”
* Türk Telekom ve Turkcell Yönetimindeki Devlet Etkisi Doğal Değildir
* Türk Telekom, TTNET ve Avea Fiili Olarak Birleşti!
* Fiber Şebekelerin Kurulmasının Önündeki Engeller Kaldırılmalı
* Fiber Şebekeler Yaygınlaşmazsa 4G’ye Geçilemez
* Yeraltı Kablo Kanallarının Kirası AB’ye Göre 30-40 Kat Pahalı
* Yeni Nesil İşletmecilerin Fiber Optik Altyapı Kurmasına Engel Olunuyor
“Son birkaç yıla bakacak olursak Telekom sektörünün beklendiği gibi büyümediğini ve sektörün yapısının değişmediğini görüyoruz. Sektörün 2008-2013 cirosu sırasıyla 16.7, 15.8, 16.3, 16.7, 16.6 ve 16.8 Milyar Dolardır. Yani ABD Doları cinsinden 16-17 Milyar arasında kendini tekrar eden bir ciro söz konusu. 14 yıl önce de var olan Türk Telekom ve üç GSM işletmecisinden oluşan ana yapı devam ediyor. Bağımsız Alternatif işletmecilerin (TTNet hariç) ciro payı on yılda sadece %8 seviyesine ulaştı. Yeni yabancı yatırımcılar ülkeye gelmiyor, yerli büyük guruplar pazardan çıktılar. Bu noktada hepimizin bu durumun nedenlerini ve pazarın büyümesi için neler yapılabileceğini kendimize sormamız gerekiyor.  Serbestleşme başladığında bu alana giren Türkiye’nin  Koç, Sabancı, Borusan, Ülker gibi birçok büyük gurupları bile bütün ısrarlarına rağmen devam edememiş ve bu alandan çekilmiştir.
BTK; var olan yeraltı borularını makul fiyat ve şartlarla kullandırsın. Fiyat ve şartları belirlesin. Belediyeler; engel olan, şehrinin gelişimini engeller. Bakanlık, engelleyen belediyeleri engellesin” dedi.”

Türk Telekom, TTNET ve Avea Fiili Olarak Birleşti
Son günlerde Türk Telekom, TTNET, Avea organizasyon yapısında yapılan değişikliğin son derece kritik olduğuna dikkat çeken ARIAK, “Firma isimleri korunsa da yapılan iş fiili bir birleşmedir. Bu değişikliklere BTK ve RK ses çıkarmazsa benzer organizasyon değişiklikleri Turkcell/Superonline ve Vodafone/Vodafone Net’te de yaşanabilir. Tüm bu gelişmeler, Türkiye telekomünikasyon sektörünün triopol/düopol yapısına dönüşmesine zemin hazırlıyor. Henüz rekabetin yeterince gelişmediği ülkemizde yaşanan bu durum serbestleşmeye çok büyük zarar verecektir. Bu durumdan yakın ve orta vadede, gerek vatandaşlar gerekse de sektörde faaliyet gösteren firmalar zarar görecektir” şeklinde konuştu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun