Bilişim 07 MAYIS 2012 / 15:42

FATİH Projesi’ne 803 milyon lira ayrıldı

FATİH Projesi’ne 803 milyon lira ayrıldı

Kamunun bilişim yatırım rakamları açıklandı. Buna göre, kamu kurumları, 2012 yılında yaklaşık 2.5 milyar lira harcayacak.Kalkınma Bakanlığı Bilgi Toplumu Dairesi’nin verdiği bilgilere göre, 2012 yılı için öngörülen kamu bilişim yatırımlarının sektörler arası dağılımına bakıldığında, Milli Eğitim Bakanlığı ve üniversitelere ait yatırımların bulunduğu eğitim sektörü yaklaşık yüzde 46’lık bir payla birinci sırada yer alıyor. İçişleri Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü gibi önemli e-Devlet projeleri yürüten kurumlara ait projelerin yer aldığı diğer kamu hizmetleri sektörü yaklaşık yüzde 39’luk bir oranla eğitim sektörünü takip ediyor. Bu iki sektör haricinde yüzde 6’ya yakın bir paya sahip olan ulaştırma ve haberleşme sektörü de önemli miktarda bilişim yatırımının yapıldığı bir sektör konumunda.

2012 yılında en fazla bilişim yatırımı yapacak kamu kurumlarına bakıldığında, “FATİH Projesi”, “Ortaöğretim Projesi” ve “İlköğretim Okullarına Bilgisayar Sınıfı Kurulumu Projesi” gibi projelere sahip olan Milli Eğitim Bakanlığı’nın büyük bir farkla birinci sırada olduğu görülüyor. “T.C. Kimlik Kartı Yaygınlaştırma”, “Acil Çağrı sistemi (112)” ve “Nüfus Hizmetleri Sistemlerinin İdamesi” gibi projeleri olan İçişleri Bakanlığı; “Merkez ve Taşra Teşkilatı Donanım Alımı”, “e-İmza ve Mobil İmza Destekli Elektronik Belge ve Arşiv Yönetim Sistemi Kurulması ve Yaygınlaştırılması” gibi projeler yürüten Sosyal Güvenlik Kurumu ile “Kentiçi Güvenlik Sistemi Projesi (MOBESE)” ve “Bilgi İşlem Projesi”ni yürütmekte olan Emniyet Genel Müdürlüğü de yüksek miktarda BT yatırımı yapan kurumlar olarak ön plana çıkıyor.2012 yılında FATİH Projesine 803 milyon lira ayrılıyor

“FATİH Projesi” 803 milyon lira ile 2012 yılında en fazla ödenek ayrılan bilişim projesi oldu. 2012 yılında 125 milyon lira ödenek ayrılan “İlköğretim Okullarına Bilgisayar Sınıfı Kurulumu Projesi”, 120 milyon TL ödenek ayrılan “T.C. Kimlik Kartı Yaygınlaştırma Projesi” ve 108 milyon lira ödenek ayrılan “SGK Elektronik Belge ve Arşiv Yönetim Sistemi Projesi” en büyük bütçeli BT projeleri olarak öne çıkıyor.

Raporun tamamına http://www.bilgitoplumu.gov.tr/Documents/1/Yatirimlar/Kamu_BIT_Yatirimlari_2011.pdf adresinden ulaşabilirsiniz.
YORUMLAR
ahmet 07 MAYIS 2012 / 17:37 0 0
haberinizde 2011 yılına ait veri, grafik ve link kullanılmış
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun