Bilişim 20 NİSAN 2011 / 16:28

Facebook ve Twitter yasaklandı

Neden? Protestoları daha fazla alevlendirmesin diye. Nerede? Uganda'da.Ülkedeki yiyecek ve petrol fiyatlarının yüksek olmasını protesto eden grupların olayı geniş çaplı bir isyana dönüştürmesinden korkan Uganda hükümeti, ülkede Facebook ve Twitter erişimini yasaklamayı gündemine aldı.

Konuyla ilgili olarak Reuters'e konuşan Uganda İletişim Komisyonu Direktörü Godfrey Mutabazi, ülkede işlenen suçların Facebook ve Twitter üzerinden körüklendiğini söyledi ve "İnsanlar bu platformdan başkalarına saldırmak ve öldürmek için birbirine talimat yağdırıyor, toplumu isyana sürüklüyor. Buna daha uzun süre göz yummamız beklenemez" dedi. "Peki bu işin sorumlusu yönetimin tavrı olamaz mı" sorusuna ise "Bu ülkede kanunlar var ve bu şekilde davrananlar mevcut kanunları hiçe sayıyor" şeklinde cevapladı.

Uganda'da internete erişim oranı yüzde 9 civarında seyrediyor. Bu arada Uganda'nın protestocuları durduracak kolluk kuvvetlerine sahip olmakla birlikte, Mısır'daki interneti kesecek bir merkezi güce sahip olmadığından da bahsediliyor.

Detayları Fast Company'nin haberinde okuyabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun