Bilişim 27 OCAK 2015 / 14:35

Facebook ve Instagram siber saldırıya mı uğradı?

Facebook ve Instagram başta olmak üzere popüler bazı web servislerine belli sürelerle erişiminin sağlanamaması, akıllara siber saldırı olasılığını getirdi. Labris Networks CTO’su Oğuz Yılmaz, yaşanan son durumun nedenlerini ve DDoS tehdidinin büyüklüğü ile ilgili bir açıklama yaptı.Labris Networks’ün CTO’su Oğuz Yılmaz yaşanan son durumla ilgili yaptığı açıklamada görüşlerini şu şekilde belirtti:
 “Araştırmalarımızda bu durumun bir DDOS saldırısı sonucunda olmuş olabileceğini gördük. DEAŞ ve Lizard Squad isimli hacker grubu da bu saldrının sorumluluğunu üstlendi. Ancak şu aşamada Facebook'tan resmi açıklama gelmeden durumun ilk kaynağının bu DDOS saldırıları olup olmadığını kesin olarak bilmiyoruz. Yaşanan teknik bir sorunun yol açtığı kesintinin fark edilip, üzerine bir de DDOS saldırısı ile Facebook'un birkaç noktada sorun yaşaması istenmiş olabilir.”

Labris Networks CTO’su Oğuz Yılmaz, saldırıyı üstlenen Lizard Squad’ın geçmişte de bu tip saldırılara imzasını attığını belirterek, “Yıl boyunca Playstation Network’e yapılan saldırılar ve yılbaşı döneminde hem PSN hem de Microsoft Xbox oyun ağlarına saldırılarda Lizard Squad’ın parmağı olduğunu görüyoruz. Oluşturdukları bir web sitesi aracılığı ile üçüncü parti yerlere DDOS yapmak için ücret alan bu grubun, 2014 yılı içerisinde çıkan çok önemli güvenlik açıkları sayesinde önemli bir saldırı ağı oluşturmaya başladığını takip ediyorduk. Yılın son aylarında oluşturulduğunu takip ettiğimiz, yüksek hat genişliği ve güçlü donanıma sahip sunucu sistemlerinin belli zafiyetler aracılığı ile ele geçirilmesi ile oluşan bu botnet (saldırı ağı), bu saldırı ile ilk kez kullanılıyor olabilir. Her ne kadar kendi web sitelerine hack edilerek buradan tetikçilik hizmeti alanlar deşifre edilmiş olsa ve birkaç kişi üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanmış olsa da bu tür grupların hücre yapıları halinde olmaları bir çırpıda yok edilmelerini engelliyor” dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun