Bilişim 18 MART 2011 / 09:48

Facebook'ta yazdıklarınızı arkadaşlarınızın %10'u görüyor, onların da %1'i beğeniyor

Facebook'ta sadece yüzde 10'a görünüyoruz

Bu hesaba göre demek ki yazdıklarınızın ciddiye alınması için listenizde en az 1000 tane arkadaşınızın olması gerekiyor. Hmm...

Sosyal medya üzerinde yaymaya çalıştığımız mesajların ne ölçüde başarılı olduğuna ve kaç kişiye ulaştığına dair sorular sürekli kafalarda dolaşıp durur. İşte GROWVision adlı bir müzik ve film yapım şirketinin başındaki isim Robin Davey, bu konuda bir deneme yapmaya karar vermiş (kendisinin işi itibariyle popüler olduğunu da tahmin edersiniz). Facebook altına bir yazı atmış ve demiş ki "Bunu gören lütfen beğen butonuna bassın." Davey'in 913 arkadaşından 93 tanesi bu çağrıya yanıt vermiş.Davey, bunun yanı sıra herhangi bir talepte bulunmadan paylaştığı içeriklerin beğenilme oranının ise yüzde 1 civarında olduğunu söylüyor. Bunun üzerinde Davey araştırmasını biraz daha derinleştirmeye karar vermiş ve popüler müzik gruplarını takibe almış.Tek bir kelimelik mesaja 17 bin kişi aynı anda tepki verebiliyorÖrneğin Black Keys adlı grubun sayfasında 800 bin beğeneni olmasına rağmen, her bir paylaşım 800 civarında tepki alıyor. Grammy ve benzeri ateşli konularda atılan mesajlarda bu sayı en fazla 7 bine kadar tırmanıyor. Justin Bieber'in 22 milyon kişilik hayran grubundan atılan mesaj başına gelen tepki ise 25 bin ile 50 bin arasında. Davey'in gözüne çarpan en ilgi çekici örnek ise, "Tour!" yazdığı mesajına 1 milyon 300 bin hayranı arasından 17 bin tepki birden alan Mumford and Sons.Davey, sonuç olarak bu gözlemlerinin kendi profili üzerinde gerçekleştirdiği denemenin sonuçlarıyla yaklaşık paralel olduğunu belirtiyor. Peki Facebook ve benzeri platformlar acaba reklam platformu olarak verimli mi, kullanılmalı mı? Bu konuda çok net bir fikir belirtmemiş ama biraz şüpheyle baktığı aşikar.Tabii mesajı gördüğü halde tepki göstermeyenlerin bu gözleme dahil olmadığını hatırlatmakta fayda var.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun