Bilişim 18 ARALIK 2015 / 09:58

Facebook, Google ve Twitter nefret suçuna savaş açtı

Sosyal mecralar nefret suçuna karşı güç birliği yapıyor. Almanya’da işlenen suçlara karşı harekete geçmek için anlaşan Facebook, Google ve Twitter, nefret içeren paylaşımları platformlarından kaldırmaya hazırlanıyor.

Sosyal medya işlenen nefret suçlarının gözle görülür bir şekilde artması teknoloji devlerini hareket geçirdi. Sosyal mecralar üzerinde işlenen nefret suçlarına karşı Alman Hükümeti ile anlaşan Facebook, Google ve Twitter, bu tarz içerikleri platformlarından kaldırmak için harekete geçiyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas, ifade özgürlüğü sınırlarını aşan nefret dolu içeriklerin sosyal mecralardan silinmesi gerektiğini ifade ederken, Google, Facebook ve Twitter ile yaptıkları anlaşmayla birlikte bu tarz içeriklerin 24 saat içerisinde ortadan kaldırılacağını söyledi. 

Suriye'deki savaşla birlikte Avrupa'ya olan mülteci akını, Almanya başta olmak üzere bölgedeki diğer ülkedeki aşırı sağcı grupların tepkisini çekiyor. Bu süreçte artan yabancı düşmanlığının boyutu gün geçtikçe artarken, bu noktada internet ortamında paylaşılan nefret dolu içeriklerin yarattığı algı da tehlkeli boyutlara ulaşmaya başladı.

Bu noktada harekete geçen hükümetler, sosyal medya şirketleriyle anlaşarak bu tarz paylaşımların engellenmesini ve platformlardan kaldırılması yönünde kararlar alıyorlar. Almanya'nın aldığı kararla birlikte bu tarz paylaşımların önüne geçilmesi hedeflenilse de, nefret suçunun ortadan kaldırılması için yapılması gereken onlarca hamle olduğu da gün gibi ortada. 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun