Bilişim 22 EYLÜL 2011 / 15:07

eTR Ödülleri’ne başvuru zamanı

TÜSİAD ve TBV tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenecek eTürkiye (eTR) Ödülleri’ne başvurular 7 Ekim’de sona erecek. Bu yıl ilk kez, ödüllere başvuran yerel yönetimler üç farklı kategoride değerlendirilecek. TÜSİAD ve TBV tarafından düzenlenen ve bu yıl dokuzuncusu gerçekleştirilecek eTR Ödülleri, bugün The Marmara Taksim Otel’de düzenlenen toplantı ile tanıtıldı. 7 Ekim 2011 tarihine kadar başvuruların devam ettiği 9. eTR Ödülleri’nde, Aralık ayında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlenecek tören ile ödüller sahiplerini bulacak.

Açılış konuşmalarını TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit N. Boyner ve TBV Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı’nın gerçekleştirdiği toplantıda, eTR Ödülleri Yürütme Kurulu Başkanı Müjdat Altay ise 9. eTR Ödülleri’ne katılım ve başvuru süreci hakkında bilgi verdi.

eDevletin kamuda tasarruf ve maliyet etkinlik sağladığını belirten Boyner, eDevlet hizmetlerinin sağladığı fayda ve kolaylık daha açık bir şekilde kamuoyu ile paylaşılması gereğine dikkat çekti. eTR Ödülleri’nin bu kapsamda projelerin tanıtımı ve farkındalık yaratma konusunda çok önemli bir girişim olduğunu ifade eden Boyner, 2010 yılı sonunda eDevlet uygulamalarının 246’yı bulduğunu belirterek kullanımın yeterli düzeye çekilmesinin sağlanması gerektiğini vurguladı.

eTR Ödülleri’nin dokuz yıldır süreklilik göstererek düzenlenmesinden duyduğu mutluluğu dile getiren TBV Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı ise eDevleti ve onun doğal uzantısı olan eDönüşümü iş alanlarında verimliliği artırma fırsatı olarak gördüklerini belirtti.

Bugüne kadar hayata geçen eDevlet uygulamaları ile elde edilen tasaruflara dikkat çeken Eczacıbaşı, şöyle konuştu: “Ödül alan projelerden sağlanmış çok ciddi tasarruflar var. Geçen yıl ödül alan “Araç Tescil ve Sürücü Belgesi İşlemlerinin Online Ortamda Yapılması” projesi ile elektronik ortamda yapılan satış ve tescil işlemleri yüzde 77 oranında artmış ve vatandaşlar da zamandan 12 milyon 463 gün tasarruf sağlamış durumda. Diğer taraftan 'Orman Yangın Erken Uyarı Sistemi' projesiyle  ölçülebilir değerlerle yaklaşık 25 milyon 800 bin TL’lik tasarruf sağlandığının tespit edildi. UYAP Projesi ise 1 milyar 600 milyon liralık tasarruf sağlandı. “

Bu yıl yerel yönetimler, üç farklı kategoride değerlendirilecek

Bugüne kadar ödüllere 208 proje başvurduğunu ve 96 projenin ödülendirildiğini belirten eTR Ödülleri Yürütme Kurulu Başkanı Müjdat Altay, ödüllerde bu sene yapılan değişikliğe dikkat çekti. Başvuruların geçmiş senelerde olduğu gibi

“Kamudan Vatandaşa eHizmetler”, “Kamudan İş Dünyasına eHizmetler”, “Kamudan Kamuya eHizmetler” ve “Özel Ödül” başlıkları altında yapılabileceğini belirten Altay, bu sene her ölçekte yerel yönetim projelerini değerlendirebilmek üzere yeni bir uygulama başlatıklarını belirterek şöyle konuştu:

“Bu sene uygulanan yenilikle, yerel yönetimler nüfusları, maddi kaynakları ve idari kapasitelerine göre üç farklı kategoride değerlendirilecek. “Küçük Ölçekli Belediye”, “Orta Ölçekli Belediye”, “Büyük Ölçekli Belediye” kategorilerinde yerel yönetimler (belediyeler ve il özel idareleri) yarışmaya uygulamaları ile başvurabilecek. Nüfusu 5 bin- 50 bin arası olan yerel yönetimler küçük ölçekli, 50 bin-750 bin arası olan yerel yönetimler orta ölçekli, 750 binden fazla olan yerel yönetimler de büyük ölçekli belediyeler olarak ayrılıyor. Bu yıldan itibaren artık yerel yönetimler kendilerine uygun olan kategorilerde başvuru yaparak bu kategoriler kapsamında değerlendirilecekler.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun