Bilişim 15 OCAK 2013 / 15:16

Esneyebilen telefonların önü açıldı

Ulsan Ulusal Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’ndeki Güney Koreli bilim insanları dünyanın ilk bükülebilir pilini geliştirdiklerini açıkladı.Güney Kore dendiğinde hepimizin aklına Samsung ve PSY ile Gangnam Style geliyor. Gerçekten de Güney Koreli bilim insanlarının tüm dünyayı saran furyada dans etmelerini sağlayacak bir gelişme yaşandı. Yapılan açıklamalara göre, üç boyutlu baskı sistemiyle yazdırılabilen ve bükülebilen pil geliştirildi.

Bu gelişme uzun süredir beklenen esnek ekrana sahip taşınabilir cihazların da ortaya çıkmasına önayak olacak. Yonhap Haber Ajansı’nın verdiği bilgilere göre, Ulsan Ulusal Bilim ve Teknoloji Enstitüsü ve diğer dokuz yabancı enstitü bir araya gelerek yeni bir pil teknolojisi üretti.

Bilim insanlarının yaptığı açıklamaya göre, yeniden şarj olabilen pil, sıvıya benzer polimer elektrolitlerin oluşmasını sağlayan nano maddelerden oluşuyor. Eski pillerde kullanılan maddelerin aksine bu yeni pil de akışkan elektolitler kullanıldı.

Klasik lityum pillerin sıvılaştırılmış elektolit kullanmasının, aşırı ısınma nedeniyle oluşabilecek tehlikeler nedeniyle imkansız olduğunu belirten araştırmacılar, “Yeni pil esnek ancak sıvı değil katı maddelerden oluşuyor. Bu da klasik pillere göre daha uzun ömürlü piller ürettiğimiz anlamına geliyor” açıklamasında bulundu.

Yeni keşfin özellikle esnek ekranlı taşınabilir cihazların önünü açması bekleniyor. Açıklamanın tamamına http://english.yonhapnews.co.kr/techscience/2013/01/15/34/0601000000AEN20130115001800320F.HTML adresinden ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun