Bilişim 31 AĞUSTOS 2012 / 17:07

Eski bir dostu sonsuzluğa uğurladık: Rahat uyu Yurtsan Atakan

"Belki de bizler yeni gazeteciler olarak tecrübesizdik. Ama inandığımız bir şey vardı. O da bilginin paylaştıkça gelişeceğiydi." Ruşen Yaykın'ın yazısı.Öldüğünü duyunca 20 yıl geriye, hatıralarıma geri gittim. 1992 yılının Mayıs ayında NCR şirketinin, son gelişmeleri aktarmak için uluslararası bilgisayar basını mensuplarına düzenlediği basın turuna Türkiye’den iki kişi katılmıştı.

Yeni kurulan İnterpro’ nun yayınlamaya başladığı Yazılım&Donanım ve Bilişim dergilerinin taze Genel Yayın Yönetmeni olarak ben ve bilgisayar gazeteciliğine yeni başlayan genç dostum Yurtsan Atakan.

Genç yaşında rahmetli olan Sevgili Yurtsan ile dostluğumuz bu gezide başladı. O zamanlar NCR şirketinin bünyesinde olan Bell Laboratuvarlarını birlikte gezdik. Bilgisayar sektörümüzün geleceğini beraberce gördük.

Onun heyecanlı yorumlarını ben bilgisayar bilgimi katarak geliştirdim. Şehirlerarası seyahatlerde kültür, teknoloji ve yaşam zevkini uzun uzun paylaştık.

Belki o zaman gazeteciler arasında rekabet yoktu. Belki de bizler yeni gazeteciler olarak tecrübesizdik. Ama inandığımız bir şey vardı. O da bilginin paylaştıkça gelişeceğiydi.

Yaşamın zevkli tarafına bakmayı seven ve tercih eden bir kişiydi Yurtsan. Bildiklerinin ve inandıklarının ateşli ve inatçı savunucusuydu. 20 yıl öncesinde neyse, düne kadar da bu şekilde yaşadı.

1995 yılında yayınlamaya başladığımız BThaber Gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni olmasını çok istemiştik. Ama yönetici olmak istemedi. İşin mali sorumluluğu olmadan, keyifli yazarlık yönünde kalmayı tercih etti. Teknoloji yazıları yanında bir gurme olarak kaliteli yaşam ve yemek üzerine yazılarını da bizlerle paylaştı.

Belki haklıydı, yönetici olsa böyle güzel bir yazarlık geçmişi olamazdı.

Son yıllarda atıldığı iş yaşamının yarattığı gerilim ve kurduğu şirketin de rahatsızlığını kamçıladığını düşünüyorum.

Arzuladığı desteği sağlayabilseydi belki de hastalığına karşı verdiği savaşın üçüncü raundunu da kazanacak, aramızda olmaya devam edecekti.

Ama güzel insanlar, başkalarında bıraktıkları izlerle gönüllerde yaşamaya devam eder.

Nur içinde yatsın.

Ruşen Yaykın
İnterpromedya Yönetim Kurulu Başkanı

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun