Bilişim 11 EKİM 2012 / 16:22

Ericsson ve Avea Türkiye'yi teknoloji merkezi yapmak istiyor

Ericsson ve Avea işbirliğinde İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi Teknopark'ta kurulan “Ericsson-Avea Yazılım Test Merkezi”yle birlikte Ericsson test konusundaki know how’ını Türkiye’ye taşıyarak, Avea müşterilerine sunulacak tüm ürünleri test ederek sonuçlarını raporlayacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından açılışı gerçekleştirilen merkez, sadece Türkiye'deki kurumsal müşterilere değil aynı zamanda tüm Orta Doğu bölgesindeki paydaşlara, “Yazılım Testi Hizmetleri” vermeyi de planlıyor.  Merkezin önümüzdeki yıllarda yazılım geliştirme ve bakım-destek fonksiyonlarını da kapsayacak şekilde tüm yazılım geliştirme sürecine hizmet vermesi hedefleniyor. Bunun yanı sıra üniversite mezunlarına da iş fırsatı sağlayacak olan ve bugün itibariyle 30 mühendisi barındıran merkezde istihdam edilecek mühendis sayısının 2013 sonunda 100’e ulaşması amaçlanıyor.

Ericsson-Avea Yazılım Test Merkezi resmi açılış törenine katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir’in bilişimin merkezi olma yolunda büyük potansiyeli olduğuna dikkat çekerek, İzmir'de bilişim sektöründe istihdamın 3 bini geçtiğini, bu rakamı dörde katlayacak potansiyelin bulunduğunu belirtti.

Gençlere istihdam sağlanacak

Konuyla ilgili konuşan Ericsson Türkiye Ülke Müdürü Ziya Erdem, açılan merkezle birlikte Ericsson'un Bilişim Teknolojileri alanında yönetilen servislerin testi konusundaki uluslararası bilgi birikimini ve tecrübesini Türkiye’ye taşımakla kalmayacağını belirtirken, Orta Doğu bölgesinde bu yönde oluşacak ihtiyaçlara da cevap vereceğinin de altını çizdi. Merkezin çok sayıda yeni mezun ve öğrenciye de iş olanağı yaratacağını söyleyen Erdem, merkezle birlikte yazılım geliştirme, yaşam döngüsü yönetimi, kalite süreçlerinin uçtan uca yönetimi ve bilişim sistemleri operasyonları konusundaki becerilerini de Türkiye'de genişletmek için adım atmış olacaklarını belirtti.

Açılışta konuşan Avea CEO’su Erkan Akdemir, bilişim alanında kariyer yapacak yüzlerce mühendis ve üniversite mezununa iş imkanı sağlamanın yanı sıra, telekomünikasyonda uluslararası bilgi birikiminden faydalanma ve ayrıcalıklı bir deneyim yaşamaları için de bu merkezin ayrı bir yere sahip olacağını söyledi. Akdemir, bir yıl içerisinde 100 mühendisle çalışıyor olması hedeflenen merkez, Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu tersine beyin göçü için de sağlam bir zemin oluşturacağının altını çizdi. 2012 yılında hayata geçirmeyi planladıkları 130’dan fazla proje, katma değerli servisleri, müşteri hizmetleri uygulamaları ve AR-GE merkezinde geliştirdikleri ürünlerin, müşterilerle buluşmadan önce bu merkezde test edileceğini söyleyen Akdemir, bu merkezin Türkiye'yi bölgenin teknoloji merkezi yapacağını vurguladı.

Ericsson Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Doğuş Kuran, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, bu girişim ile Ericsson ve Avea arasındaki stratejik işbirliğini bir adım daha ileriye taşımaktan son derece mutlu olduklarını belirterek, hedeflerinin Ericsson ile Avea tarafından hayata geçirilen ortak projelerin daha da artırılması yönünde olduğunu vurguladı. Bu sayede artan yazılım hizmetleri pazarının büyümesinin ve Türkiye'nin 2023 yılına kadar bölgenin yazılım hizmetleri pazarında cazibe merkezi olmasının hedeflendiğini dile getiren Kuran, bu amaçla bölgesel ve global oyuncular ile yeni işbirlikteliklerini değerlendirdiklerini ifade etti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun