Bilişim 10 EKİM 2012 / 15:48

"En güzel telefonu kullanalım ama üretelim de"

"En güzel telefonu kullanalım ama üretelim de"

Türkiye’deki 10. yılını kutlayan Huawei'nin kutlamasında konuşma gerçekleştiren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, iPhone 5'i imâ ederek, "Fiyaka için alıyorlar. Memleketin insanı çalışıp, çabalayıp, fiyaka için her şeyini oradan gidip satın almak için mi yapıyorlar?" dedi.Bilgi ve iletişim teknolojileri sağlayıcısı Huawei, Türkiye’de faaliyete başlamasının 10. yılını kutladı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer’in katılımıyla İstanbul Swissotel’de gerçekleşen Huawei 10. yıl kutlamasına iş ortakları ve basın mensupları da katıldılar.

Türkiye’nin iletişim alanında son 10 yılda kat ettiği mesafeye dikkat çeken Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, bilgi toplumu hedefinde ihtiyaç duyulan alt yapıyı hızla tamamlandığını belirterek, “Son 10 yılda Türkiye, bilişimde Afrika seviyelerinden gelip, Avrupa’nın bile önüne geçti. Türkiye’de sayısal uçurumu azaltmak için birçok tedbirler aldık ve bu sayede hızla sayısal uçurum kapanıyor. İnternette 19 milyon abone ve yaklaşık 50 milyon kullanıcıya ulaşıldı. Mobil iletişimde Avrupa ile yarışır hale geldik. Mobil kapsama konusunda dünyada sayılı ülkelerden biriyiz. Bu anlamda Türkiye’nin bilgi toplumu sürecine katkıda bulunan tüm firmalar gibi Huawei Türkiye’nin de katkısı büyük olmuştur ama şirketin yurt dışındaki büyüklüğe bakıldığında, yeterli değil” dedi.

Huawei Türkiye'nin yatırımlarını artıracağına olan inancı belirten Yıldırım, Apple'ın ürünlerinin günlerce sırada beklenerek satın alınmasına tepki gösterdi ve ekledi:

"(iPhone) 5 diye bir ürün var, herkes sıraya giriyor. Anlamak mümkün değil. Almak için Amerika'ya adam gönderip sıraya giriyorlar. Bu akla ziyan bir durum. Fiyaka için bunu yapıyorlar. Memleketin insanı çalışıp, çabalayıp, fiyaka için her şeyini oradan gidip satın almak için mi yapıyor. En güzelini kullanalım ama en güzelini de üretelim. Kapasitemiz, kabiliyetimiz de var. Üretileni kıskandığımız yok ama bizde üretelim."

Türk mühendislerle bölgeye hizmet veriyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer de konuşmasında, Huawei Türkiye’nin 10. yılını kutlayarak, “3. Nesil hizmetlerin yetkilendirmesinde getirdiğimiz Ar-Ge merkezi kurma, yerli Ar-Ge mühendisi çalıştırma, yerli tedarik gibi koşullar çok olumlu sonuçlar vermiştir. Türkiye’deki işletmeciler ve büyük tedariçiler son yıllarda arka arkaya Ar-Ge merkezleri açtılar ve Ar-Ge personeli istihdam etmeye başladılar. Huawei Türkiye, bu kapsamda istihdam ettiği Türk mühendisleri ile bir taraftan istihdama katkı sağlarken aynı zamanda, bu personeli ile, yalnızca Türkiye’ye değil, bölge ülkelere de ileri seviyede hizmet veriyor. Sektörümüzdeki bu gelişmeleri çok değerli buluyor ve önemsiyoruz” dedi.‘Türkiye ile birlikte büyüdük’

Dünyanın önde gelen bilgi ve iletişim teknolojileri sağlayıcılarından biri olan Huawei’nin Türkiye’de faaliyette olduğu 10 yıllık süre içinde gelişmiş ürün ve servisleriyle müşterilerine hizmet verdiğini söyleyen Huawei Türkiye Genel Müdürü Wu Congcheng, “Türkiye’nin tüm mobil ve sabit operatörlerinin başlıca iş ortağı olarak konumlanıyoruz. Tüm müşterilerimize ve kamu kuruluşlarına faaliyetlerimize destek verdikleri için teşekkür ederiz. Sizlerin desteği olmadan bugünkü başarılarımızı elde edemezdik” dedi.

[caption id="attachment_58668" align="alignright" width="225" caption=" Huawei Türkiye Genel Müdürü Wu Congcheng"][/caption]

Geçen 10 yıllık süre içerisinde Türkiye’nin müşterilerine farklı çözüm ve hizmetler sunarak, Orta Asya ve Kafkaslar Bölgesi’nin merkezi haline geldiğine değinen Wu Concheng, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’de büyürken yatırımlarımız ve insan kaynaklarımızla çok daha yerel bir karakter kazandık. Bugün Türkiye nüfusunun yüzde 40’ından fazlası Huawei’in ürün ve çözümleriyle iletişim kuruyor. Türkiye’de yüzde 85’i Türk 750 çalışanımız mevcut. Ayrıca yerel iş ortaklarımız ve tedarikçilerimizle geliştirdiğimiz işbirlikleri neticesinde 4 binden fazla kişiye istihdam olanağı sağladık.

İnovatif karakterimize paralel olarak İstanbul’da son üç yılda toplam 50 milyon dolarlık yatırım yaptığımız bir Ar-Ge merkezi açtık. Türk mühendisin görev yaptığı merkez Huawei’nin Çin dışındaki en büyük ikinci Ar-Ge merkezi olma özelliğini taşıyor. Telekom, entegrasyon, sivil çalışmalar, profesyonel hizmetler yönetim hizmetleri, lojistik hizmetler ve idari operasyonlar için 450 milyon doların üzerinde satın alma gerçekleştirdik. Önümüzdeki yıl da yerel operasyonlar için 100 milyon dolar satın alma harcaması ve 20 milyon dolarlık Ar-Ge harcaması yapmayı hedefliyoruz. Global dönüşümümüze paralel olarak cihaz ve kurumsal çözümler gibi iş alanlarındaki operasyonlarımızı büyüttük. Türkiye’de, akıllı telefonlar da dahil olmak üzere mobil genişbant ve ev cihazları satışında 2,5 milyon adede ulaştık.”

Hedef inovasyonda liderlik

Congcheng, “Huawei geçen yıl global bir yeniden yapılanma süreci başlatarak geleneksel telekom odağını kurumsal müşterileri ve tüketicileri de kapsayacak şekilde genişletti. Bugün itibariyle Huawei ‘lider bir telekom ekipman sağlayıcısı’ olmaktan ‘lider bir bilgi ve iletişim çözümleri sağlayıcısı’ olma yönündeki değişimini tamamlamıştır. Huawei 150 binden fazla çalışanıyla 140 ülkede faaliyet göstermektedir ve çalışanlarının yüzde 46’sı Ar-Ge alanında görev yapmaktadır. Yenilikçi bir şirket olarak tüm dünyada toplam 23 uluslararası Ar-Ge merkezine, 23 inovasyon merkezine ve 45 eğitim merkezine sahibiz” dedi.

‘2023 için hazırız!’

Türkiye’nin 2023 vizyonuna da vurgu yapan Wu Congcheng, “Huawei, Türkiye’ye büyük bir önem vermektedir ve karşılıklı başarıların geçen 10 yılda olduğu gibi gelecek 10 yılda da süreceğine inanmaktadır. Türkiye’yi tıpkı ülkedeki 3G altyapısının yayılması örneğinde olduğu gibi gelecekte de yenilikçi ve rekabetçi teknoloji çözümleriyle desteklemeye devam edeceğiz. Eğitimden finansa, ulaştırmadan enerjiye kadar geniş yelpazede hiizmetlerimizi çeşitlendireceğiz ve akıllı telefon pazarında ilk sıraları hedefleyeceğiz” diyerek sözlerini bağladı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun