Bilişim 08 KASIM 2012 / 11:26

En büyük katma değer büyük veri ve bilişsel bilişimle geliyor

BT'nin geleceği: Büyük veri ve bilişsel bilişim

IBM Connected 2012 etkinliği IBM Türk Genel Müdürü Michel Charouk’nun ev sahipliğinde Türkiye’de düzenlendi. Toplantının en ilgi çekici sunumunu kendini "çılgın bilim insanı" olarak tanıtan IBM Mucidi Dr. John Cohn gerçekleştirdi.Singapur’un ardından özellikle dünyanın büyüyen ülkeleri arasında yer alan Türkiye’de yapılan etkinliğin açılış konuşmasını Charouk’nun yanı sıra IBM Araştırma Grubu Başkan Yardımcısı Bijan Davari ve IBM Yazılım Grubu, Netezza Ürün Yönetimi ve Pazarlamasından Sorumlu Başkan Yardımcısı Phil Francisco gerçekleştirdi.

Geleceğin önem kazanacak başlıklarına işaret eden IBM Türk Genel Müdürü etkinliği konu başlıklarını şu şekilde sıraladı:

• Akıllı ticaret ile işinizi yeniden tanımlayın,

Büyük veriyi güvenilir bilgiye dönüştürün,

• Akıllı bilgi işlem ile operasyonel verimliliğinizi artırın,

• Risk ve güvenlik yönetimi ile işinizin sürekliliğini sağlayın,

• Akıllı analitik ile rakiplerinizi geride bırakın.

Charouk’nun sunumunun ardından sahneye çıkan Bijan Davari, geçmiş yılları özetleyerek önümüzdeki yıllarda BT alanında bizleri nelerin beklediğinden söz etti. Bir yanda fiziksel cihazların, bir yanda da uygulamaların yer aldığı bir dünyanın oluştuğunu belirten Davari, önceleri donanım ve yazılımı ayrı olarak üretebilmenin yeterli olduğuna dikkat çekti. Yakın gelecekte hem donanım hem de yazılımı entegre etmenin önemli olduğunu belirten IBM Araştırma Grubu Başkan Yardımcısı, önümüzdeki dönemin en önemli değişkenlerini büyük veri ve bilişsel bilişimin yaratacağını vurguladı.

Yeni nesil veri çözümleri sayesinde şirketlerin önemli avantajlar sağladığını ve iş süreçlerinin değiştiğini dile getiren Phil Francisco, IBM’in yıl içerisinde çıkardığı PureApplication, PureFlex ve PureData çözümleri hakkında bilgiler verdi.

Watson ileride bizi yine şaşırtacak

Açılış konuşmalarının ardından basın mensuplarına özel olarak gerçekleştirilen toplantıda oldukça keyifli bir sunum gerçekleştiren ünlü IBM Mucidi Dr. John Cohn, “Toplu iğne büyüklüğündeki örneklerle yüzlerce hastalık, virüs, bakteri ve biyolojik tehditlerle ilgili testlerin ‘çipler üzerindeki laboratuvarlarda’ gerçekleşeceği bir döneme doğru ilerliyoruz” açıklamasında bulundu.

Yaratılan yongaların 2020 yılında insan beynine en yakın şekilde hareket edebilecek düzeye geleceğini öngören bilim insanı, Watson’ın ileride önemli başarılara imza atacağını aktardı. Büyük ve hızlı verilerin aynı zamanda pek çok yeni fırsatı da beraberinde getirdiğini söyleyen Cohn, analitiğin en büyük katkısının, belirsiz ilişkisel verileri 10 dakika yerine 1 saniyeden kısa bir zaman içerisinde analiz etme yeteneği olduğunun altını çizdi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun