Bilişim 29 MART 2012 / 14:25

EMC "büyük veri" şirketini satın aldı

EMC "büyük veri" şirketini satın aldı

EMC, merkezi San Franciso’da olan Pivotal'ı satın aldığını duyurdu. Böylece şirketin "Büyük Veri" konusunda verdiği hizmetler genişleyecek. Şirket ayrıca sosyal medya analizi sağlayan Greenplum Chorus yazılımını piyasaya sundu.Yapılan açıklamaya göre, Pivotal Labs, EMC’nin, şirketlerin geleneksel BT altyapılarını devasa boyutları nedeniyle bozan “Büyük Veri”lerini depolamaları, analiz etmeleri ve bu verileriyle işlem yapmalarını mümkün kılmak için tasarlanmış olan ürün ve hizmetlerden oluşan portföyünü genişletecek.

Ayrıca EMC, özellikle veri bilimciler için tasarlanmış olan Greenplum Chorus, sosyal ve işbirliği olanakları sunacağını açıkladı. Yazılım, veri bilimcilerin veri kümelerinin gelişimini yinelemelerini ve işletmelerin bu veri kümelerinden en kısa sürede yararlanmalarını sağlıyor.

EMC Pivotal Labs satın almasıyla, Greenplum Chorus platformunda mükemmelleştirilen veri kümelerini alıp müşterilerinin bu veri kümelerinden yararlanıp, Ruby on Rails gibi modern programlama ortamlarını kullanarak hızlı bir şekilde Büyük Veri uygulamaları oluşturmalarını sağlıyor. Pivotal’ın müşterleri arasında, Twitter, Best Buy, Groupon, Salesforce.com, EMI, Urban Dictionary, Linden Lab, Task Rabbit, The Annie E. Casey Vakfı gibi birçok büyük kuruluş yer alıyor.

Greenplus Chorus açık platform

Greenplus Chorus sosyal olmasının yanı sıra açık bir platform olmasıyla da dikkat çekiyor. EMC, Greenplum Chorus platformu üzerinde çalışan sosyal bilgi uygulamalarının benimsenmesini hızlandırma misyonuna sahip OpenChorus Girişimi’ni de de paylaştı. Greenplum Chorus kaynak kodu, 2012 yılının ikinci yarısında açık kaynak lisansı kapsamında kullanıcılara sunulacak. Projelerle ilgili güncellemelere openchorus.org adresinden ulaşılabilecek.

Greenplum Chorus sayesinde Büyük Veri daha sosyal ve açık hale geliyor. EMC’nin Pivotal Labs’i satın aldığını duyurmasıyla, Büyük Veri artık daha fazla çeviklik de vaat ediyor. Pivotal, çevik yazılım geliştirme alanında altın standardı temsil ediyor. Modern çözüm geliştirme metodolojileri ve programlama yapıları ile Pivotal, büyük işletmelerin Büyük Veri uygulamalarını geliştirmelerini ve benimsemelerini hızlandıracak.