Bilişim 11 AĞUSTOS 2011 / 16:43

Elmanın sahtesi ‘hiPhone’

Elmanın sahtesi ‘hiPhone 5’ Çin'de satışa sunuldu

Apple’ın popüler iPhone’unun en yeni sürümü Çin pazarında yerini aldı, ama sahtesiyle.Reuters’in haberine göre ‘hiPhone5’, Çin’in önde gelen e-ticaret platformu olan ve Alibaba Group’un sahip olduğu Taobao’da 200 yuana, yani 31 dolara alıcı buluyor. Ama Şangay’daki bir mobil telefon pazarındaki mağaza sahiplerine göre, daha ‘gerçek’ telefon için yaklaşık 800 yuan ödenmesi gerekiyor.

Şangay merkezli günlük Metro Express bir mağaza çalışanının, “Şu telefon, 300-400 yuanlık olanların aynısı değil” yorumuna haberinde yer veriyor ve daha kaliteli taklitlerin fiyatının 850 yuan olduğuna dikkat çekiyor.

‘hiPhone 5’, yakında pazarda olacak iPhone 5’in görünüşünü temel alıyor. Oldukça ince olan telefonun iPhone 4’e kıyasla daha yuvarlak kenarları var. Telefon sanki plastik bir oyuncak gibi, fazlasıyla hafif. Aynı birçok sahte mobil telefon gibi…

Batı hükümetleri Çin’i fikri mülkiyet haklarına zarar vermesi yüzünden sürekli eleştiriyor. Ama ülkede markalı korsan saatlerden çantalara ve bilgisayar yazılımlarına kadar birçok şeyi mağazalarda bulmak da mümkün.

Geçtiğimiz ay Amerikalı bir blogger, Kunming’de popüler Apple ürünleri satan sahte bir Apple Store’un fotoğraflarını yayınlayarak gündem yaratmıştı. Reuters de, İsveçli ev eşyası devi Ikea’nın bir kopyasını Çin’in güneybatısında ortaya çıkartmıştı.

Öte yandan, iPhone 5’i birkaç ay içinde pazara sunması beklenen Apple, son çeyrekte 20,34 milyon gibi rekor bir sayıda iPhone sattı. Hem de cihazın en yeni modeli bir yıldan uzun zaman önce pazarda yerini almış olmasına rağmen…