Bilişim 01 NİSAN 2015 / 14:48

Elektrik-Elektronik Sektörü bir araya geldi

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TET tarafından düzenlenen Elektrik-Elektronik Sektörü buluşmasında , Türkiye ihracatına geçtiğimiz yıl 12,5 milyar dolarlık katkı yapan sektör temsilcileriyle bir araya geldi.Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET) işbirliği ile düzenlenen Elektrik-Elektronik Sektörü Buluşması’na; Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, elektrik-elektronik sektörünün en büyük ihracatçı firmalarının üst düzey yöneticiler ile sektörel dernek ve kurum temsilcileri toplantıya yoğun ilgi gösterdi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Elektrik-Elektronik Sektörü Buluşması’na katılan firma temsilcilerini dinledi ve dile getirilen konulara yönelik önerilerini sundu. Toplantıda elektrik elektronik sektörüne ilişkin gelişmeler, fırsatlar değerlendirilirken; Ar-Ge teşvikleri, yerli üretimin önündeki engeller, nitelikli eleman sıkıntısı gibi temel sorunlar ve çözümleri tartışıldı. Bakan Işık; yerli üretimin arttırılmasını ve Ar-Ge Merkezlerinin sayısının artması gerektiğini vurguladı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, sektöre büyük firmaların startup şirketlerin önünü açacağı, ‘startup geliştirme modeli’ önerisi getirdi. Bakan Fikri Işık’ın önerilerine Vestel ve Arçelik gibi sektörün Ar-Ge devlerinden de destek geldi.

Bakan Fikri Işık, toplantının sonunda firmalara daha hızlı ve kolay hizmet sunabilmek için, ‘dijital bakanlık’ ile verdikleri hizmetin yüzde 80’ini yıl sonuna kadar elektronik ortama taşımayı hedeflediklerini açıkladı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Davut Kavranoğlu ise; çip teknolojisinin ülkemizde gelişmesi gerektiğini ve memory teknolojisi, bulut bilişimi ve 4G teknoloji gibi geleceği değiştirecek teknolojilerde ülkemizi görmemiz gerektiğini söyledi.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ise elektrik-elektronik sektörünün 2013 ihracat hedefinin 45 milyar dolar, toplam hizmet ihracatı hedefinin 150 milyar dolar olduğunu belirtti. Türkiye’nin bu alanda büyük potansiyelinin olduğunu dile getiren Mehmet Büyükekşi, bu potansiyeli aktive etmek için 2013 Hizmet Sektörleri Rekabet Gücü Analizi Projesini gerçekleştirdi. TİM ve TET olarak Ekonomi Bakanlığı ile işbirliği içerisinde Hizmet Sektörlerini 17 grupta ele alan bu çalışmaların; bilişim, telekomünikasyon ve yazılımı da kapsadığını dile getirdi.

Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET) Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, sektör buluşmasını değerlendirdi. Türkiye ihracatında beşinci sırada yer alan ve geçtiğimiz yıl yaklaşık 12,5 milyar dolarlık ihracata imza atan elektrik-elektronik sektörünün teknoloji geliştirme ve Ar-Ge’de çok önemli rol üstlendiğini dile getirdi. Sadece elektronik ve bilişim sektörlerinde değil tüm sanayi kollarındaki ilerleme ve değer atışı yaratacak olan, açık inovasyonun geliştirilmesini desteklediğini dile getirdi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun