Bilişim 10 HAZİRAN 2014 / 13:06

Elektrik dağıtımında e-imza kolaylığı

8 Mayıs 2014 tarihli 28994 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği uyarınca vatandaşlar, elektrik aboneliği işlemlerini, tedarikçi firmaların kullandığı sistemler aracılığıyla elektronik ortama taşıyabilecek. Elektrik dağıtım şirketlerinin kullanmaya başlayacağı bu uygulama ile tedarikçi firma ve başvuru sahipleri arasında imzalanacak perakende satış sözleşmeleri e-imza ile imzalanabilecek.

Ayrıca aboneler sözleşme iptali için de e-imza ile başvuru yapabilecek. E-imzanın hem elektrik dağıtım şirketlerine hem de vatandaşlara büyük kolaylık sağlayacak bir uygulama olduğunu söyleyen E-GÜVEN İş Geliştirme, Kurumsal Satış, Kanal Yönetimi ve Pazarlamadan sorumlu Direktörü Ayşegül Tüzün, yapılacak işlemlerin elektronik ortamda başlayıp, elektronik ortamda sonlaması için e-imzanın kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Tüzün, vatandaşların elektrik dağıtım şirketleri ile aralarında gerçekleştirecekleri evrak işlemlerinde e-imza kullanılmasının pratik ve güvenli olduğunun altını çizerek şunları söyledi:

“Elektronik imza kullanımıyla elde edilen kazanımların, kurumlara yüksek oranda getiri sağladığını gördük. Sürecin, elektrik sektöründe de aynı şekilde ilerlemesini ve sektörde farkındalık yaratmasını bekliyoruz. Bu kapsamda elektrik tedarikçilerinin içinde bulundukları değişim sürecini, e-imza alt yapısı ve anahtar teslim ürün ve hizmetlerimiz ile sağlıyoruz. Uygulamanın yaygınlaşmaya başlamasıyla kargo bekleme süresi, kağıt tasarrufu, arşivleme kolaylığı ve güvenlik açısında sunduğu avantajlar ile elektrik dağıtım şirketleri ve aboneler arasındaki belge işlemlerinin tamamında e-imza kullanımına geçileceğine inanıyoruz.”

 
ETİKETLER : e-güven
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun