Bilişim 21 HAZİRAN 2011 / 16:12

Ekşi Sözlük yazar bilgilerini adli mercilerle neden paylaşıyor?

Ekşi Sözlük yazar bilgilerini kimle neden paylaşıyor?

Bu konuda Ekşi Sözlük'ün avukatı Başak Purut'tan detaylı bir açıklama geldi. Aynen aktarıyoruz.Dün akşamdan itibaren bazı Ekşi Sözlük yazarlarının Adnan Oktar'ın şikayeti üzerine karakola davet edildiğiyle ilgili haberler internette dolaşmaya başladı. Olay özetle şuydu: Adnan Oktar, geçen yıl Ekşi Sözlük'te hakkında yazılanlar nedeniyle savcılığa başvurarak şikayetçi olmuştu. Bunun üzerine savcılık Ekşi Sözlük yönetiminden ilgili yazıları yazanların IP adreslerini talep etti. Ekşi Sözlük kanunlar çerçevesinde böyle bir sorgunun gereğini yerine getirmek zorunda olduğu için bilgileri paylaştı. Polis de IP adreslerinden yazarları tespit ederek yaklaşık 50 yazarı karakola davet etti.

İşte bu olayın ardından kızılca kıyamet koptu ve Ekşi Sözlük'ün böyle bir talepte yazarların adreslerini savcılığa verip vermemesi gerektiği konusunda farklı görüşler sosyal medyada uçuşmaya başladı.

Bunun üzerine sitenin avukatı Başak Purut, yine Ekşi Sözlük'te yayınladığı bir duyuru aracılığıyla Ekşi Sözlük olarak neden böyle bir davranışa imza attıklarının açıklamasını yaptı. Satır aralarında çok önemli bilgilerin yer aldığı açıklamanın tamamına sitemizde yer veriyoruz.

1. Ekşi Sözlük polise yazar bilgilerini veriyor mu? Polise bilgi vermiyorsa kime veriyor, niye veriyor?

Ekşi Sözlük hiçbir zaman polise doğrudan yazar bilgileri vermedi. Zira polisin doğrudan bu bilgileri talep yetkisi bulunmamakta. Ancak savcılık şikayet halinde, şikayeti soruşturmaya değer görürse, doğrudan kendisi veya kendisine bağlı kolluk kuvveti olan polis veya duruma göre jandarma aracılığıyla bu bigileri bizden talep edebilir. Burada talep polis veya jandarma aracılığıyla iletilmekle beraber bir savcılık talebidir ve bu talebi yerine getirmemek suçtur. Bu nedenle tarafımıza yasalarda bu bilgileri edinmeye hakkı olduğu belirtilmiş makamlarca usulüne uygun ve yazılı olarak yapılmış tüm resmi talepleri karşılamaktayız. Ekşi Sözlük kurulduğundan bu yana bu şekilde çalışmaktadır, çalışmak zorundadır. Bu kanuni bir zorunluluktur.

2. Ekşi Sözlük hangi bilgileri paylaşmakta?

Ekşi Sözlük ve diğer tüm yer sağlayıcılar 5651 sayılı kanun ve ilgili yönetmelik gereği her daim yazarların son 6 aylık IP bilgilerini saklamakla yükümlüdür. Bu nedenle tüm yazarların son 6 aylık ip bilgileri (IP ve bağlantı saati) saklanmakta, yetkili resmi merci talebi halinde iletilmektedir. Bu da kanuni bir zorunluluk olup, aksi durum cezayı gerektirdiğinden IP bilgilerini tutmamak gibi bir şansımız bulunmamaktadır.

3. Peki yazarlara neden haber verilmiyor, bu yapılan etik mi?

Etik olup olmamasından daha önemlisi, yazarlara haber vermiyor olmamız bir kanuni yükümlülük. Haber vermemek zorundayız. CMK 157 gereğince soruşturma (yani IP bilgilerinin istendiği aşama) gizlidir ve TCK 285. maddesi bu gizliliği ihlal edenlerin cezalandırılacağını açıkça belirtmektedir. Bu konuda kapsamlı bir yazıya bu adreslerden ulaşabilirsiniz, ikisi de aynı yazıya ilişkin linklerdir. 245-247. sayfalarda ilgili konuların yorumunu bulabilirsiniz. Ayrıca bu geniş bir yorum olup, 247. sayfadaki 6. no.lu dipnotu okursanız avukat ve şüphelinin dahi bu gizliliğe uyması şeklinde ciddi görüşler olduğunu görebilirsiniz.

http://auhf.ankara.edu.tr/...-59-02-okuyucu-ergun.pdf
http://dergiler.ankara.edu.tr/...er/38/1505/16593.pdf

4. Yurtdışından yayın yapsa böyle bir zorunluluğu olmaz mıydı?

Olurdu tabi ki. Öncelikle Ekşi Sözlük yurtdışında yerleşik yabancı bir şirket olarak faaliyet gösterseydi dahi adli merciler uluslararası adli yardım yolunu kullanarak yabancı adli merciler aracılığyla bizden bu bilgileri biraz daha geç olsa da elde edebileceklerdi. Zira çoğu ülkede IP bilgilerini saklama yükümlülüğü bulunmakta. Kaldı ki yeni imzalanan ve TBMM tarafından yeni dönemde onaylanacak olan siber suç sözleşmesi gereğince bu tür bilgilerin talep eden tarafa ulaştırılmasını kolaylaştıracak bir mekanizma da oluşturuluyor. Onu geçtim, Microsoft, Facebook, Vimeo ve benzeri bir çok site bu ülke kanunlarına tabi olmadıkları halde yargı mercilerinin taleplerini karşılamak üzere özel birimler oluşturdular ve paylaşmaktalar talep halinde bilgilerinizi. Muhtemelen Ekşi Sözlük de bu gibi bir birim kurmak zorunda kalacaktır yurtdışında ikamet etse, faaliyetlerinde sorun yaşamamak için. Bir suçun araştırılması maksadıyla yapılan savcılık talebinin karşılanmaması yönündeki tavrı nedeniyle yurda ayak basar basmaz gözaltına alınmak, tutuklanmak da söz konusu olabilir.

5. Savcılık bilgileri neden istiyor?

İşte asıl sorun bu. Ama yazarlar bu bilgilerin neden istendiğine değil de, bilgileri vermek zorunda olan Ekşi Sözlük'ün neden verdiğine takılıyorlar. Bir suç işlendiyse failin tespiti için savcı her türlü araştırmayı yapar, her bilgiyi ister. Bazıları hakim kararına tabidir ama genelde hakimler de savcı taleplerini incelemeden onaylarlar, o yüzden savcı ne isterse olur (kendi telefonunu dinlettiren hakim) bu kadar. GSM operatöründen hangi gün kime mesaj attığınızı da öğrenir, bankada kaç paranız olduğunu da. Hatta cep telefonunuz açıksa o an nerede olduğunuz bilgisini dahi öğrenir. Temel sorun bu bilgilerin neden istendiğidir. Yıllardır anlattığım üzere, savcılık bir şikayet geldiğinde şikayet hakkında takipsizlik kararı verecekse dahi, hiç gerek olmadığı halde şüphelinin tespiti ve ifadesine başvurulması yoluna gider. Temel sorun bu. Savcı önüne gelen neredeyse her şikayeti bu çarka sokmakta, hem kendi yükünü, hem polisin yükünü arttırmakta, isteyerek veya istemeyerek insanlar üzerinde korku yaratmakta. Gündemdeki talebe ilişkin olarak savcıyla iki kere konuşuldu. Tümünü değil, sadece suç unsuru olduğuna kanaat getirdiklerini vermek istedik zira yerli, yersiz, mantıklı, mantıksız tüm şikayetlere ilişkin IP bilgilerini istedi savcılık.

6. Sözlük yazarları anonim değil mi?

Resmi mercilerden yasal talep geldiği takdirde anonimiteniz kısmen ortadan kalkmakta. Onun dışında hiçkimseyle hiçbir şekilde bilgileriniz paylaşılmamakta.

7. Ekşi Sözlük bize hukuki destek verecek mi?

Hayır. Bugüne kadar böyle bir uygulamamız olmadı, ileride de olmayacak gibi görünüyor şimdilik. Yaparsak da yanlış yaparız. Tabi ki istisnaları olabilir. Turkcell, MSN, Facebook gibi sosyalleşme ve/veya iletişim ihtiyacınız üzerinden para kazanan hiçbir kurum, hiçbir zaman bu gibi bir uygulamaya gitmedi, gitmez de. Bunun Ekşi'den beklenilmesini de mantıklı bulmuyorum.

8. Savcılık entryleri silin demiş, silmediğiniz için ifadeye çağırılmışlar.

Tamamen yanlış. Savcılık bir yazının silinmesine ilişkin karar merci değildir. Bir yazının hangi durumlarda, kimin kararıyla kaldırılacağı bellidir. Savcılık suç duyurusu üzerine IP bilgilerini ister, biz de savcının soruşturmasından haberdar olarak kanunen hukuka aykırı olduğu iddia edilen içerikten haberdar olmuş kişi oluruz. Bu nedenle ilgili entryler üzerinde hukuki incelemeyi yapar, bize göre sakıncalıysa sileriz, sakıncalı değilse silmeyiz. bu bizim iç prosedürümüz. yoksa bir entry suç unsuru içeriyorsa zaten suç entry yayınlandığı an oluşmuş olur. Entrynin silinmesi işlenmiş suçu ortadan kaldırmaz, durumu hafifletmez. Kaldı ki henüz ilgili entrylerin suç unsuru olduğuna dair veya içeriğin çıkarılmasına dair kesinleşmiş karar (veya tedbir kararı) olmadığı müddetçe bizim açımızdan kendimiz sakıncalı görmedikçe kaldırmamız da gerekmemekte. Entrylerin silinmesini söylemesine rağmen silinmemiş olması olsa olsa bize sorumluluk yükler, yazarlara değil.

9. Sakıncalı olsa siz zaten siliyorsunuz rahatlığıyla dilediğimi yazıyordum, yazmayayım mı?

Bunu hiçbir zaman yapmayın, zira Ekşi yazılanların kontrol edilerek yayına alındığı bir site değil. Rastladığımızda veya şikayet edildiğinde inceleyip entry silmek sadece riski azaltmak için uyguladığımız bir yöntem. Ayrıca biz sakıncalı görmesek de, hakim/savcı sakıncalı görebilir. Yargının yorumuyla bizim yorumlarımız örtüşmek zorunda değil. Ya da biz sakıncalı entrynizi görmemiş olabiliriz ama ilgilisi görmüş ve şikayet etmiş olabilir.
YORUMLAR
numan 24 HAZİRAN 2011 / 14:59 0 0
THY ve Microsoft ile bir tutman gayet mantıklı olmus :) zaten ekşisözlük uluslararası bir firma.

sadece reklam geliri olan türkçe içerikli bir siteden bahsediyoruz. Yurtdışından da tabiki reklam alırlar tabi ama türkiye de siteye engel konacaktır kullanıcılar/okuyucular erişemeyecektir hiti azalacaktır. tabi bunlar sıkıntı sayılmaz artık çünkü zaten taksimde eylem yapıp düzeltmek istedikleri yasalara harfiyle uymaları onların kçnı kurtarıp böyle bir zahmetten kurtarıyor onları.

Burada asıl sıkıntı ekşi kutsal bilgi den = ekşi ltd olması. Zaten yazarların tepkisi de bu yüzdn.

hamad pek anlamamışım anlaşılan :)
Hamad 21 HAZİRAN 2011 / 20:22 0 0
Reklam almak için firmanın Türkiye'de ikamet etmesi gerekmiyor. THY ve Microsoft dünyanın her yerinde reklam veriyorlar. Hmm acaba reklam verdiğimiz medya hangi ülkede? demiyorlar. Numan alo anladın sen.
numan 21 HAZİRAN 2011 / 16:53 0 0
faso fiso isterlerse yurtdışına da taşırlar, ama reklam gelirlerinden feragat etmeleri gerek, büyük firmalar reklam vermek istemeyecektir. ek$inin devri zaten çoktan kapanmıştı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun