Bilişim 03 ARALIK 2015 / 13:46

EFF Google'ı öğrenci verilerini toplamakla suçluyor

Elektronik Cephe Vakfı adlı kuruluş, Google’ın öğrencilerin kişisel verilerini topladığını iddia ediyor.

Günümüzde verinin önemi giderek artarken, veri kullanımı ve erişimi konusundaki tartışmalar da yepyeni bir boyut kazanıyor.

The Guardian'da yer alan habere göre bu konuda çalışmalar yürüten EFF adlı sivil toplum kuruluşu, Google’ın okullara dağıttığı bilgisayarlar üzerinden kendisine veri akışı sağladığını ileri sürüyor. Bu konuda Amerikan Federal Ticaret Komisyonu’na şikayette bulunan EFF, Google’ın anlaşma taahütlerini ve ticaret kurallarını ihlal ettiğini ifade ediyor.

Google tarafından konuyla ilgili kapsamlı bir açıklama gelmezken, şirket iddiaların asılsız olduğunu söyledi. Okullara Chromebook ve bulut tabanlı Google Aps Eğitim Sürümü hizmeti sunan şirket, bu araçlar üzerinden reklam içermeyeceğini ve verilerin Google tarafından sahiplenilmeyeceğini garanti etmişti.

EFF’nin iddiasına göre Google, okullara verdiği Chromebook bilgisayarlar ile Chrome tarayıcıların eşleşme özelliği sayesinde öğrencilerin internet üzerindeki her adımlarını takip edip, elde ettiği verileri diğer ürünlerine reklam almak amacı ile kullanıyor.

Konuyla ilgili gelişmeleri size aktarmayı sürdüreceğiz.