Bilişim 10 KASIM 2014 / 17:06

EFF: "API’lerin telif hakkı olmamalı"

Dijital sivil hakları için kampanyalar düzenleyen ABD kuruluşu,  Electronic Frontier Foundation (EFF) API’lere telif hakkı uygulanması kararını tersine çevirmek için ABD Yüksek Mahkemesi’ne dava açtı.Dava, bir çok büyük ismin de dahil olduğu 77 bilgisayar uzmanı adına açıldı. EFF’nin söylediğine göre davayı imzalayanlar içinde beş Turing Ödülü, dört Ulusal Teknoloji Madalyası sahibi ve American Academy of Arts and Sciences, IEEE ile Association for Computing Machinery’den birçok üye bulunuyor. Listede ayrıca AppleScript, AWK, C++, Haskell, IBM S/360, Java, JavaScript, Lotus 1-2-3, MS-DOS, Python, Scala, SmallTalk, TCP/IP, Unix ve Wiki gibi programlama dili ve bilgisayar sistemi tasarımcıları da var.

EFF Fikri Mülkiyet Direktörü Corynne McSherry mahkemenin verdiği kararın yanlış ve teknolojik yeniliklere karşın bir tehdit olduğunu söyledi ve API’lerin telif hakkı korumasından çıkarılması modern bilgisayarların ve internetin gelişmesi için gerekli olduğunu belirtti.

API’ler kilit rol oynuyor

Davada, mevcut API’lerin yeniden uygulanması ve genişletilmesi özgürlüğünün, yazılımın ve donanımın geliştirilmesi ve rekabetinde kilit bir rol oynadığı belirtiliyor.  API’ler ana bilgisayarlar, PC’ler iş istasyonları, sunucular gibi birçok güçlü endüstrinin ortaya çıkmasını ve başarılı olmasını sağlamıştı.

Dava aslında 2010 yılında Oracle tarafından Google’a karşı açılmıştı. Oracle Google'ın Android işletim sisteminde Java kullanılması sebebiyle patent haklarını ihlal ettiği iddia etmişti. 2012 yılında ise ABD'deki mahkemede jüri, Java programlama dilinin kullanımı konusunda Google'ın Oracle'ın telif haklarını ihlal ettiği kararına varmış ancak jüri üyeleri Google'ın hareketlerinin telif yasası uyarınca 'adil kullanım' sayılıp sayılamayacağına karar verememişti. Davanın son aşamasında ise Yargıç William Alsup API’lere telif hakkı uygulanamayacağı hükmünü vermesine rağmen Federal Mahkeme aynı fikirde değildi.

Genel anlamda bakacak olursak API’ler programların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan değerler anlamına geliyor. Yani kelime işlemciye bir sözcük girip “yazdır” komutu verdiğinizde farklı kişiler tarafından yazılmış olsa bile kelime işlemcinin yazıcı sürücüsü ile iletişim kurması API ile sağlanıyor.

Detaylar için https://www.eff.org/press/releases/computer-scientists-ask-supreme-court-rule-apis-cant-be-copyrighted adresini kullanabilirsiniz.
ETİKETLER : API EFF telif hakkı
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun