Bilişim 12 NİSAN 2011 / 20:58

eBay sonunda GittiGidiyor'u yuttu

eBay, GittiGidiyor.com’un çoğunluk hisselerini satın almak için anlaştı. Anlaşma 2007’de alınan ilk hisselerin ardından satınalma sürecinin tamamlanması anlamına geliyor. Sözün özü GittiGidiyor demişlerdi, eBay'a sattılar gitti... eBay, e-ticaret sitesi GittiGidiyor.com’dan ek hisse satın almak için anlaştığını duyurdu. Anlaşma, eBay’in 2007’de edindiği azınlık hissedarlığın devamını temsil ediyor. Satınalma işleminin tamamlanmasıyla, eBay, GittiGidiyor.com hisselerinin yaklaşık yüzde 93’üne sahip olacak. Anlaşma şartları ise henüz açıklanmadı.

5 Şubat 2001 tarihinde kurulan GittiGidiyor.com, 6,4 milyon kayıtlı kullanıcıya sahip bir e-ticaret platformu. Şirketin iş modeli, alıcı ve satıcı arasındaki ödeme ve ürün döngüsü açısından eBay’in iş modeline çok benziyor. GittiGidiyor.com’un tüm işlem hacmi sabit fiyat üzerinden satışa sunulan ürünlerden gerçekleşiyor. En büyük işlem hacmine sahip kategoriler ise eBay’in de öncelikleri arasında bulunan “Moda” ve “Tüketici Elektroniği”.

İnternet Dünya İstatistikleri’ne göre, Türkiye, yüzde 45’lik penetrasyon oranıyla, internet kullanımında, dünyanın en büyük 12. pazarı konumunda bulunuyor.

Satınalma süreci 2011'in 2. çeyreğinde tamamlanacak

Serkan Borançılı, Burak Divanlıoğlu ve Tolga Kabataş tarafından kurulan ve merkezi İstanbul’da bulunan şirketin, 150’den fazla çalışana sahip. Şirket, daha önce, eBay’in yanı sıra, Mustafa E. Say tarafından kurulan ve yönetilen iLab Ventures’ın katılımıyla sermayesini arttırmıştı.

eBay, bu yatırımın, 19 Ocak 2011 tarihinde açıklanan ve 28 Mart 2011’de güncellenen 4. çeyrek dönem verilerini referans alan finansal açıklamaları üzerinde önemli bir etki yapmasını bekliyor. Satınalma sürecinin, ilgili yasal onayların alınması da dahil olmak üzere mutat kapanış koşullarına tabi olduğu ve 2011’in 2. çeyreği içinde tamamlanmasının beklendiği belirtiliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun