Bilişim 12 MAYIS 2011 / 14:13

"E-ticarette mevcut pazarın yüzde 85'i hala boş"

Bursa’da düzenlenen elektronik ticaret tanıtım toplantısında konuşan Elektronik Ticaret Siteleri ve İşletmecileri Derneği Kurucu Başkanı Ercüment Erdem, Türkiye’de internet kullanan yaklaşık 32 Milyon kişinin sadece yüzde 15’inin internetten alışveriş yaptığını ve pazarın yüzde 85’nin hala boş olduğunu belirtti.Bilginet öncülüğünde, Paypal, Damat&Tween, Kütahya Porselen, İnternet Holding, Hepsiburada.com, Groupon, Revotas, Proftek, Paybyme gibi önemli markaların katılımı ile kurulan ETİCAD, e-ticareti Anadolu’da tanıtmak amacı ile yaptığı toplantıların Bursa etabını tamamladı.

Bilişim Sektörü İş Adamları Derneği’nin de desteği ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliği ile gerçekleşen toplantıya Prof. Dr. Deniz Gökçe de ekonomik değerlendirmeleriyle katkıda bulundu.

Açılış konuşmasında elektronik ticaret ile ilgili önemli tespitlerde bulunan Elektronik Ticaret Siteleri ve İşletmecileri Derneği (ETİCAD) Başkanı Ercüment Erdem, özellikle e-ticaretin bir sektör olarak algılanması için çalışmalar yaptıklarını ifade ederek şunları söyledi: “Öncelikli olarak amacımız e-ticareti tüm yönleriyle Anadolu’da tanıtmak. Çünkü e-ticaret çok geniş bir kavram. Burada devasa bir ekosistemden bahsediyoruz. Lojistik, finansman, veri güvenliği, hukuki altyapı, eğitim, bankalar gibi birçok unsurun bir arada bulunduğu bir evreni yönetiyoruz. Bu evrende çok büyük rakamlara ulaşabiliyor. Geçtiğimiz yıl Türkiye’de kredi kartlarıyla yapılan e-ticaret işlemlerinin hacmi 15,2 milyar TL'ye ulaştı. Bu rakamı 2011 yılı sonunda 25 Milyar TL seviyesinde bekliyoruz. 5 yıl içinde ise 250 Milyar TL’lere ulaşacak. Buna bir de kredi kartı harici işlemleri ve firmalar arası işlemleri eklediğinizde çok daha büyük rakamlara ulaşıyorsunuz. Dünyada 2001 yılında son kullanıcıya yönelik yapılan e-ticaretin hacmi 65 milyar dolar iken, 2009 yılında 1.33 trilyon dolar seviyelerine çıkıyor. Bu önemli rakamlar bize 5 yıl içerisinde çok daha büyük bir büyümenin söz konusu olacağını gösteriyor.”

Türkiye Pazarı’nın Yüzde 85’i İnternetten Alışveriş Yapmamış

TÜİK araştırmalarına göre mevcut durumda Türkiye internet kullanıcılarının yüzde 85’inin hala internetten alışveriş yapmadığını söyleyen Erdem; “ Önümüzde e-ticarete güvenle ilgili almamız gereken önemli bir yol var. Bu nedenle ETİCAD olarak çalışmalarımızı hızlı bir şekilde sürdürüyoruz. Hanelerin büyük kısmı internet alışverişi için potansiyel vaat ediyor. Bazıları baklavayı internetten alacak, bazıları ise ayakkabılarını. Bizler de onların alışverişlerini güvenle yapabilmeleri için altyapı kurmak üzere gerekli çalışmaları yapmalıyız. Bu bir seferberlik olarak algılanabilir. Bizler bu seferberliği başlatıyoruz” diyerek konuşmasını tamamladı.

BİSİAD Başkanı Osman AKIN : “Bilişim Bakanlığı artık gerçek olmalı”

Toplantının bir diğer konuşmacısı olan Bilişim Sektörü İş Adamları Derneği (BİSİAD) Başkanı Osman Akın ise, “Türkiye’nin bilişim üssü olmasının konuşulduğu bugün hala bilişim bakanlığının konuşulmuyor olması bilişim sektörü olarak bizleri zor durumda bırakmaktadır. Bilişim sektöründe hızlı büyümenin temel adımı ilgili bir bakanlık kurularak bu alana özel stratejilerin belirlenmesi ve acil olarak uygulamaya alınmasıdır” dedi.

Deniz Gökçe’den ekonomi uyarısı

Etkinliğin sonunda “Ekonominin Değişen Dengeleri” konulu bir sunum yapan Ekonomist Prof. Dr. Deniz Gökçe, ekonominin genel olarak olumlu seyir gösterdiğini belirterek, uzun yıllara yayılan ekonomik gelişim sürecini aktardı.

Gökçe, özellikle 2011’in ilk çeyreği sonunda açıklanan sanayi üretimi verilerinde bir yavaşlama gözlendiğini belirterek piyasanın durumu hakkında tespitlerde bulundu.
ETİKETLER : bursa ekonomi eticad e-ticaret
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun