Bilişim 16 OCAK 2013 / 11:07

E-imzayı en fazla Marmara Bölgesi kullanıyor

Elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı E-GÜVEN’in 2012 yılı değerlendirmesine göre; elektronik imzanın ülkemizde kullanılmaya başlanmasından bugüne kadar geçen 7 yıllık sürede en fazla ilgiyi Marmara gösterirken sırasıyla Ege ve Akdeniz bölgeleri takip etti.Elektronik imza sektörünün değerlendirmesi yapılan toplantıda, elektronik imzanın ülkemizde kullanılmaya başlandığı yıl olan 2005’ten bugüne kadar geçen sürede E-GÜVEN tarafından 300 bin nitelikli elektronik sertifika üretildiğini açıkladı. Kamu ve özel sektör talepleri doğrultusunda Türkiye’deki nitelikli elektronik sertifikaların önemli bir bölümünü tek başına sağlama başarısını gösteren E-GÜVEN’in sunduğu hizmetler üzerinden 2012 yılında 36 milyon adet doğrulama işlemi yapıldığı belirtildi. Elektronik ortamda yapılan işlemlerin kayıt altına alınması, elektronik verilerin üretildiği ve değiştirildiği zamanın tespit edilmesi odağında ise 1 milyon 200 bin zaman damgası işlemi yapıldığına dikkat çekildi.

Konuya ilişkin açıklama yapan E-GÜVEN Genel Müdürü Can Orhun, 2012 yılında yürürlüğe giren yeni Ticaret Kanunu’nun elektronik imza kullanımını önemli oranda arttıracağına dikkat çekerek, “Elektronik imza; e-devlet, e-şirket ve e-vatandaş gibi tanımların altında yatan mantığın olmazsa olmazı… Bu nedenle elektronik imzanın yaygınlaşması devletin vatandaşlara, şirketlerin de müşteri ve çalışanlarına daha iyi hizmet vermesi anlamına geliyor. Diğer taraftan Yeni Türk Ticaret Kanunu sayesinde elektronik imza ticaret hayatının içine de vazgeçilmeyecek şekilde girmeye başladı” dedi.

E-imzada Marmara Bölgesi açık ara önde, kullanıcıların yüzde 47’si 40 yaş ve üzerinde

E-GÜVEN Genel Müdürü Can Orhun, 2012’de üretilen sertifikaların yüzde 70’inin Marmara Bölgesi’nden alındığını belirterek, yüzde 8’le Ege Bölgesi’nin değerlendirme listesinde ikinci sırada, yüzde 5’le de Akdeniz Bölgesi’nin ise üçüncü sırada yer aldığını belirtti. 2011 yılında ikinci sırada olan İç Anadolu Bölgesi bu sene e-imza kullanımında ilk üçte yer alamadı. Marmara Bölgesi’nde e-imzanın yoğun kullanıldığı ilk üç il ise İstanbul, Kocaeli ve Bursa oldu. Kullanıcıların yaş kırılımlarına göz atıldığında; 25-40 yaş arası kullanıcıların yüzde 48’lik bir dilimi oluşturduğu ortaya çıktı. 40 yaş üzeri kişilerin yüzde 47’lik bir bölümü temsil ettiği yaş kırılımı analizinde kalan yüzde 5’lik grubun ise 18-25 yaş arası olduğu belirlendi. Standart teknoloji kullanımda yaş büyüdükçe düşen oranın, e-imza kullanımı özelinde arttığı gözlemlendi.

E-imza, uzun vadeli kullanımlar için tercih ediliyor

E-imza sahipliği doğrultusunda yapılan analizlerde, 2012’de üretilen sertifikaların yüzde 5’inin 2 yıllık, yüzde 15’inin 1 yıllık, yüzde 80 gibi çoğunluğunun ise 3 yıllık kullanım dönemleri için oluşturulduğu ve e-imza sahiplerinin daha çok uzun vadeli kullanımları tercih ettikleri ortaya çıktı.
ETİKETLER : can orhun e-güven
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun