Bilişim 13 NİSAN 2015 / 10:19

E-imza kulanımı giderek artıyor

BTK verilerine göre, Türkiye’de 2014 sonu itibariyle, toplam 1 milyon 700 bin adet E-imza ve mobil imza üretildi.Kayıtlı Elektronik Posta hizmetlerinin yaygınlaşmasıyla beraber e-imza’nında kullanımı artıyor. İş süreçlerinin tasarruflu yürütülmesini sağlayan e-imza ve KEP sayesinde; elektronik ortamda resmi, hukuki, ticari yazışmalar ve belge gönderimleri “yasal geçerli” ve güvenli biçimde gerçekleştirilebiliyor.

BTK verilerine göre , Türkiye 2014 sonu itibariyle, toplam 1 milyon 700 bin adet e-imza ve mobil imza üretildi. Aktif olarak kullanılan e-imza sayısı 750 bin adete, mobil imza sayısı ise 21.473 adete ulaştı. E-imza ve KEP’in iş yapış yöntem ve süreçlerini direk etkilediğini söyleyen TÜRKKEP Genel Müdürü Yüksel Samast, Türkiye’de 2014 sonu itibariyle 1 milyon 700 bin adet mobil ve E-imza üretildiğini ve kullanılan E-imza ve KEP, kurumlara yüzde 90’a varan oranda tasarruf sağlandığını dile getirdi.

E-imza kullanıcılarının yüzde 90’ı uygulamadan memnun olduğunu belirtirlerken, kadın kullanıcılarda bu oran yüzde 95’e ulaşıyor. 2015 yılı içerisinde KEP kullanımı amaçlı e-imza veya mobil imza edinenlerin sayısının birkaç kat daha artacağı öngörülüyor. E-kimlik uygulamasına geçiş sonrasında bireysel amaçlı e-imza kullanımının daha da yaygınlaşması bekleniyor.