Bilişim 17 ARALIK 2012 / 12:24

e-İçişleri Projesi’nde artık Avea'nın mobil imzası var

e-İçişleri Projesi’nde Avea'nın mobil imzası var

Avea, T.C. İçişleri Bakanlığı’nın e-İçişleri Projesi kapsamındaki mobil imza entegrasyonunu tamamladı. İçişleri Bakanlığı'nın 21 merkez birimi, 81 valilik, 892 kaymakamlık ve 81 İl Özel İdaresinde hizmet verecek uygulama ile genel sağlık sigortası, gelir tespiti, muhtaç asker ailesi yardımı ve dul yetim maaşı gibi birçok hizmetlere mobil imza ile başvuru yapılabilecek

Avea mobil imzanın T.C. İçişleri Bakanlığı’nın e-İçişleri Projesi’ne entegre edilmesiyle, tüm evrak ve kayıtların elektronik ortamda mobil imzayla mekandan bağımsız bir şekilde imzalanması mümkün olacak.

E-İçişleri Projesi Valilik ve Kaymakamlık Modülleri kapsamında dul ve yetim maaşı bağlanması, muhtaç memur yakınları ve muhtaç asker ailesi gibi “Tek Adımda Hizmet” bürolarınca elektronik ortamda yürütülen hizmetler ile kaymakam adaylığı, şehit yakını ve gaziler iş istihdamı gibi vatandaş odaklı hizmetlere başvurular mobil imza ile yapılabilecek. Sonuçlar vatandaşa kısa mesajla bildirilecek.

e-İçişleri Projesi sayesinde evrak akışının hızlanmasının yanı sıra  kağıtsız ofis uygulamaları sayesinde günde ortalama 55 bin adet evrakın posta, zarf, toner gibi kırtasiye masraflarından tasarruf edileceği öngörülüyor.