Bilişim 22 HAZİRAN 2012 / 10:23

Düzenleyiciler İstanbul’da buluştu

Düzenleyiciler İstanbul’da buluştu

7. Uluslararası Elektronik Haberleşme Düzenleyiciler Konferansı, 21 Haziran’da "Elektronik Haberleşme Sektöründe Eğilimler: Fırsatlar, Tehditler" temasıyla başladı.Konferansın ilk gününde açılışta ilk sözü Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer aldı. Sektörün öncelikli sorunlarına değinen Acarer, “İlk sorun ülkeler arasında ara bağlantı ücretlerinin yüksekliği ve bu ücretlerin düşmesi hepimizin ortak gündem konusu olmalı” dedi. İkinci konuyu e-ticaret ve bunun güvenliği olarak gösteren Acarer, şöyle devam etti:

“Ticaret hayatımız e-ticarete kayarken, bu konu çok önemli. 2020 yılında toplam ticaretin yüzde 90’ının e-ticaret olması bekleniyor. Üçüncü konu nitelikli işgücü ihtiyacının karşılanması, vasıfsız işgücünün eğitilmesi. Ayrıca her eve genişbant ulaştırmak istiyoruz. Bu kapsamda dördüncü konu veri trafiğindeki artış. Çünkü tedbir alınmazsa 2-4 yıl sonra şebekelerimizde tıkanma olacak. Altyapıyı geliştiremezsek sabit ve mobil altyapıda tıkanmalar kaçınılmaz. Beşinci gündem maddesi internet yapısındaki gelişmeler. Burada da M2M ve IPv6 gündeme geliyor. M2M konusunda bir vergi indirimi yapıldı ve bu konuda çevre ülkelerle ortak çalışma yapılacağına inanıyoruz. Son konu ise siber güvenlik. Yarının savaşlarının internet aracılığıyla olacağına inanıyoruz. Bu konuda adımlar atıyoruz.”

Acarer’in ardından söz alan KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, bilişim sektöründeki gelişimin KKTC’ye sağladığı avantajlardan ve yarattığı fırsatlardan bahsederek, Elektronik Haberleşme Yasası’nın 6 Ocak’ta yürürlüğe girdiğini, Avrupa Birliği (AB) ile birlikte bilişim altyapı çalışmalarını, yeni nesil şebeke yatırımlarını da büyük ölçüde tamamladıklarına işaret etti. Bölgede bu alanda katma değer yaratmak istediklerini söyleyen Saner’in ardından, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım bir konuşma yaptı. Gelişmiş ülkelerde düzenleyici kurul uygulamasının yaygınlığına dikkat çeken Yıldırım, Türkiye’de de kurum ve bakanlık ilişkilerinin aradan geçen süreçte çok geliştiğini belirtti. Başta bazı sorunlar olmasına rağmen BTK rüştünü ispat etti” diyen Binali Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:

“Birçok mevzu bu işin içine girdi. Belki kurum yapısını tekrar gözden geçirmek lazım. Yapılması gereken şu: Bilişim sektöründe tartışma az, karar alma hızı yüksek olmalı. Anlık, tek tuşla karar alınacak mekanizmayı geliştirmek lazım. Buradaki denetleme kurullarından ricam, kendi aranızda 7/24 çalışan bir hat kurun, bölgesel işbirliğinin adımını atın. Yakın çalışmak mecburiyetindesiniz. Son 10 yılda bilgi toplumu olma yönünde ciddi mesai harcıyoruz. Hızlı değişimler, önemli şeyler oluyor Türkiye’de. Hızımızı artırmak gerektiğini, ne yapmamız gerektiğini de biliyoruz.”

Açılış oturumunun ardından ‘Elektronik Haberleşme Sektöründe İleriye Dönük Düzenleyici Zorluklar ve Etkileri’ ve sonrasında da ‘Elektronik Haberleşme Sektöründe Güncel Gelişmeler ve Düzenleyici Eğilimler’ başlıklı iki oturum düzenlendi. Oturumlar sonrası katılımcılar, gala yemeği için Boğaz turuna çıktı.

Etkinliğin ikinci ve son günü ise ‘Elektronik Haberleşme Sektöründeki Düzenlemelerin Tüketicilere Etkileri’ başlıklı oturumla başladı. Bunun ardından ‘İşletmecilerin Perspektifiyle Yeni Nesil Hizmetlerin Geleceği’ başlıklı oturum sonrası etkinlik değerlendirmesi ile kapanış gerçekleştirilecek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun