Bilişim 21 HAZİRAN 2011 / 07:51

Dünyanın en hızlı bilgisayarı açık ara farkla Japonya’nın

Geliştiricilerinin ifadesine göre, Çinli rakiplerine göre 3 kat daha hızlı olan süper bilgisayar saniyede 8,162 katrilyon işlem yapabiliyor.Fujitsu ve Devlet destekli Fizik ve Kimya Araştırma Enstitüsü’nün ürettiği “K Bilgisayar” saniyede 8,162 katrilyon işlem yapabiliyor. Bilgisayar jargonuyla ifade edilirse saniyede 8,162 petaflop (1015) işlem de denebilir.

Bu bilgisayardan daha önce dünyanın en hızlısı olan Çin’de bulunan bilgisayar 2,566 petaflop işlem yapabiliyor.

Daha önce Japonya’nın en hızlı süper bilgisayara sahip olduğu yıl 2004’tü. O yıldan bu zamana gelene kadar sembolik de olsa teknoloji eşiğini gösteren bu başarı tekrar Japonya’nın oldu.

K Bilgisayar’ın geliştiricilerinin ifadelerine göre, makineyle en karmaşık iklim değişikliği araştırmaları ve felaket önleme çalışmaları yürütülebilir. Canlı çeşitliliği ve güvenliğin sağlanmasının yanında meteoroloji ve tıpta da bilgisayarın kullanılması planlanıyor.

Süper bilgisayar kaç işlemci barındırıyor? Ne kadara mal oluyor?

Yapılan açıklamada yapımına Ekim 2010’da başlanan bilgisayar’ın Haziran 2012’de tamamlanması bekleniyor. Şu anda biten kısmında 672 bilgisayar kabinetive tam 68 bin 544 bilgisayar işlemcisi bulunuyor. Bilgisayar tamamlandığında 80 bin işlemcinin aşılacağı ve 10 petaflopun üzerine çıkılacağı bildirildi.

Verilen bilgilere göre, bu süper bilgisayarı üretmek için Fujitsu ve RIKEN 2006’da 1,4 milyar dolarlık bir bütçe hazırladı. 11 Mart’ta Japonya’da yaşanan deprem felaketi nedeniyle bilgisayarın yapımı yavaşlasa da oldukça iyi durumda görünüyor.

Bakalım ilerleyen günlerde süper bilgisayarlara en çok yatırımı yapan ülkeler arasında bulunan Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’nin bu bilgisayara cevabı ne olacak. Uzmanlara göre hedefte bin petaflopluk süper bilgisayarlar var.