Bilişim 08 ŞUBAT 2011 / 10:57

Dünya Bilişim Teknolojilerinde dümeni Çin devralıyor

Dünya Bilişim Teknolojilerinde dümeni Çin devralıyor

Çin, devasa veri merkezlerinin bulunduğu şehir büyüklüğünde bir bulut bilişim ve ofis merkezi inşa ediyor. Ayrıca kalabalık ülkenin BT harcamaları çift haneli rakamlarla büyüyor.Yaklaşık 576 bin metrekarelik alana kurulacak merkezin 60 bin metrekaresinin veri merkezlerine ayrılması planlanıyor. Çin menşeli Range ile IBM’in ortak yürüttüğü çalışma sonucunda 2016 yılında tamamlanması planlanan projeyle Asya’nın en büyük bulut bilişim sahası ortaya çıkacak.İlk aşamada yedi veri merkezinin tamamlanması beklenirken veri merkezlerinin kolaylıkla genişletilebileceği bilgisi verildi. Şu an dünyadaki en büyük veri merkezinin Chicago’da yaklaşık 102 bin metrekarelik alana sahip olduğu biliniyor.Çin’in son yıllarda bilim ve teknolojiye yaptığı yatırım hızla artıyor. IDC’nin raporlarına göre, Çin’in donanım, yazılım ve servisleri kapsayan BT harcamalarının 2011 yılında 112 milyar doları bulması bekleniyor. 2010 yılında harcanan 97 milyar dolara kıyasla yüzde 15,6’lık bir büyüme öngörülüyor.

Çin’deki devasa veri merkezlerine yapılan harcamaların önümüzdeki yılların en önemli olayı olarak görülen bulut bilişimdeki servisler için oldukça faydalı olması bekleniyor. Teknoloji dünyası bulut bilişim çatısı altındaki kavramlara öyle hızla ilerliyor ki yakında Çin’in yaptığı yatırımlar bile yetersiz kalabilir.Zira Çin’in harcamaları Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) yaptığı BT harcamalarına kıyasla oldukça geride kalıyor. ABD’nin 2011’de 564 milyar dolar BT harcaması gerçekleştirmesi bekleniyor.Çin’in önemli atılımlarını görmek için farklı bir rakama daha bakıldığında temiz enerji yatırımlarının 2010 yılında 35 milyar doları aştığı ortaya çıkıyor. ABD bu konuda yaklaşık 20 milyar dolarlık harcamasıyla Çin’in gerisinde kalıyor.

Ülkede sadece televizyon ya da bilgisayar üretimi yapılmıyor. Çin dünyada tüm bilişim sektörüne yön verebilecek teknolojilere önemli yatırımlar yapıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun