Bilişim 03 TEMMUZ 2012 / 18:13

Dropbox kapanıyor (mu?)

Bakanlık Dropbox'ın kapatılması için başvurdu

Dışişleri Bakanlığı’nın haklanmasının üzerinden 24 saat bile geçmeden Bakanlık karşı atağa geçti. Bakanlık görevlileri, siteden sızdırılan belgelerin yayılmasını engellemek amacıyla Dropbox servisine erişimin engellenmesi için başvurdu. Hürriyet’in haberine göre RedHack'ın eylemlerine kanıt olarak Türkiye’deki yabancı görevlerde çalışanların kimlik kopyalarını internette yayınlamalarının ardından, Dışişleri Bakanlığı kimlik bilgilerinin paylaşıldığı Dropbox servisine erişimi engellemek için başvuruda bulundu.

Ancak servisin engellenmesi durumunda birçok kullanıcı mağdur olacak. Bulut tabanlı bir dosya depolama servisi olan Dropbox, kullanıcıların gerek işle ilgili, gerekse de özel hayatlarıyla ilgili birçok dosyayı depolayabilecekleri profesyonel bir servis olarak hizmet veriyor.

Servise erişimin engellenmesi, özel veya işle ilgili servis içinde depolanan sayısız dosyaya kullanıcıların erişememesi anlamına gelecek. Bunun da bireysel kullanımdan bazı iş süreçlerine kadar birçok işleyişi ciddi ölçüde zarara uğratacağı belirtiliyor.

Engelleme çözüm değil

BTnet.com.tr Genel Yayın Yönetmeni Levent Daşkıran, Dropbox servisinin engellenmesiyle kişisel dosyalarını depolamak için bu servisten faydalanan kurum ve işletmelerin öngörülemeyecek ölçüde zarara uğrayabileceğini belirtti. Daşkıran, yapılan başvurunun aceleyle alınmış bir karar olduğunu ve kararın hayata geçmesi halinde ilgili dosyaların paylaşımı üzerinde herhangi bir engelleyici veya caydırıcı etkisi olamayacağını vurguladı.

Engellemenin, saldırılar sonrası edinilen bilgilerin yayınlanması açısından bir engel oluşturmayacağını belirten Symantec Güneydoğu Avrupa ve Türkiye Bölge Teknoloji Müdürü A.Burak Sadıç, Dropbox benzeri birçok oluşum olduğunu dile getirdi. Engellemenin sadece Türkiye internet ağı dahilinde yapılabileceğini söyleyen Sadıç, engellemenin saldırganlardan çok kullanıcıların internet kullanımını etkileyeceğini vurguladı.