Bilişim 01 AĞUSTOS 2012 / 11:44

Dropbox itiraf etti: "Haklandık, kabul ediyoruz!"

İnternet tabanlı dosya depolama servisi Dropbox, bazı kullanıcılarından gelen şikayetler üzerine yaptığı 2 haftalık araştırma sonucunda üçüncü parti web siteleri üzerinden ele geçirilen isim ve şifreler yardımıyla kullanıcı hesaplarına erişim yapıldığını doğruladı. İnternet tabanlı dosya saklama servisi Dropbox'taki bazı kullanıcı hesaplarının üçüncü parti web siteleri üzerinde paylaşılan şifreler aracılığıyla haklandığı ortaya çıktı.

Olay, iki hafta kadar önce bazı Dropbox kullanıcılarının çevrimiçi gazino ve kumar sitelerinden çöp posta almaya başladığını raporlamasıyla ortaya çıktı. Bunun üzerine yapılan araştırmalarda kullanıcı bilgilerine sisteme giriş için ara hizmet veren üçünü parti web sitelerinin veritabanlarından ulaşıldığı anlaşıldı.

Dropbox tarafından yapılan açıklamada ele geçirilen hesapların sınırlı bir kullanıcı kesimini etkilediği ve bununla ilgili etkilenen kullanıcılarla iletişime geçilerek gerekli önlemlerin alındığı ifade edildi. Dropbox ayrıca kullanıcılara birçok farklı servis için aynı şifreyi kullanmamaları konusunda uyarıda bulunmayı ihmal etmedi.

Etkilenen hesapların ağırlıklı olarak Almanya, Hollanda ve İngiltere'den olduğu söyleniyor.

Detaylar için CNET'in haberine bakabilirsiniz.