Bilişim 20 OCAK 2012 / 11:42

Doktorlar sadece seslerini kullanarak rapor oluşturabilecek

Sestek’in sağlık sektörüne yönelik yeni çözümü Merkezi Raporlama Sistemi (MRS), doktorların telefon aracılığıyla otomatik olarak rapor kaydı oluşturmalarına olanak tanıyor. Sestek’in diğer tıbbi çözümlerinden GVZ MediTalk’u da içeren MRS ile klavyeye ihtiyaç olmaksızın sesli komutlarla yazı yazılabiliyor. Bu sayede doktor telefona raporunu okurken, kayıtlar otomatik olarak yazıya çevriliyor ve sistemin raporlandırma arayüzüne aktarılıyor.

Doktorların telefon aracılığıyla otomatik olarak rapor kaydı oluşturmalarına olanak tanıyan yeni sistem, sağladığı zaman tasarrufu ve verimlilik artışıyla hastanelere avantaj sunmayı hedefliyor. Doktorların klavye ve fare kullanmadan, sesli komutlarla yazı yazmalarını ve bilgisayarlarını yönetmelerini sağlayan Sestek’in tıbbi çözümü GVZ MediTalk’u da içeren MRS, ayrıca GVZ TTS Premium ve raporlandırma arayüzü gibi teknolojileri de barındırıyor.

MRS, doktorların belirli telefon numaralarını arayıp rapor içeriğini okuyarak rapor kaydı oluşturmalarına olanak tanıyor. Her doktorun kendine ait bir hesap bilgisine sahip olduğu sistemde doktorlar, kimlik bilgisi ve şifre tuşlayarak sisteme giriş yapabiliyorlar. Sistemde yer alan Caller ID özelliği sayesinde, cep telefonundan arayan doktorlar sistem tarafından otomatik olarak tanınıyor.

Rapor için bir telefon yeterli

[caption id="attachment_41659" align="alignleft" width="225" caption="Sestek CEO'su Prof. Dr. Levent Arslan"][/caption]

MRS’nin web tabanlı yapısı sayesinde belirli bir mekanda bulunma zorunluluğunu ortadan kaldırdığını ve doktorların telefona erişebildikleri herhangi bir yerden rapor kaydı oluşturmalarına olanak tanıdığını kaydeden Sestek CEO’su Prof. Dr. M. Levent Arslan, “Diğer bir deyişle, doktorlar yolda, evde, ya da hastanede bulunan çalışma alanlarından telefon ederek kolaylıkla rapor kaydı oluşturabiliyorlar. Her ortamda rapor kaydı oluşturmayı sağlayan MRS, zaman kayıplarının önüne geçerek, raporlandırma süreçlerinin hız kazanmasına olanak tanıyor” dedi.

Sestek’in tıbbi kullanıma yönelik ilk çözümü GVZ MediTalk, MRS’de kullanılan teknolojiler arasında yer alıyor. Bu teknoloji sayesinde, doktorlar telefona raporlarını okurken, kayıtlar otomatik olarak yazıya çevrilip sistemin raporlandırma arayüzüne aktarılıyor. Böylece telefona kaydedilen raporların, tekrar dinlenilerek yazıya dönüştürülmesine gerek kalmıyor.

GVZ MediTalk sayesinde raporları oluşturuldukları anda yazıya çeviren sistem, bu metinleri de otomatik olarak e-posta ile ilgili birimlere gönderebiliyor.

Ses kayıt cihazına kaydedilen raporlar da kullanılabiliyor

Sistemde konumlandırılan bir diğer teknoloji olan Sestek raporlandırma arayüzü, doktorların bıraktığı raporların yazıya dönüştürüldüğü birim olarak kullanılıyor. Bu arayüzde toplanan kayıtlar, çeşitli tıbbi branşlara göre raporlanarak ilgili birimlere yönlendiriliyor.

Önceden hazırlanmış rapor şablonları ile entegre çalışabilen raporlandırma arayüzü, ilgili branşın belirli bir rapor formatı mevcutsa, bu formata uygun rapor oluşturulmasını sağlıyor. Arayüz, oluşturulan raporlardaki yazım ve gramer hatalarının kontrol edilmesini sağlayarak dil açısından düzgün raporlar oluşturulmasına da katkıda bulunuyor.

Dikte cihazına kaydedilmiş rapor kayıtları, PC entegrasyonuyla raporlandırma arayüzüne aktarılabiliyor. Böylece telefonla oluşturulmak yerine ses kayıt cihazıyla gerçekleştirilen kayıtlar da MRS’ye aktarılarak rapora dönüştürülebiliyor.

Metinler insan doğallığında seslendiriliyorSestek tarafından geliştirilmiş olan ses sentezleme çözümü GVZ TTS de MRS’de konumlandırılan teknolojiler arasında yer alıyor. Elektronik ortamdaki metinlerin insan sesi doğallığında ve anlaşılabilir biçimde seslendirilmesini sağlayan GVZ TTS, MRS’de yer alan kuruma özel IVR akışında dinamik içeriklerin seslendirilmesini sağlıyor. Böylece hasta adı, hasta özlük bilgileri, rapor türü, rapor branşı gibi çeşitli değişken bilgiler GVZ TTS tarafından seslendiriliyor. Bu bilgilerin seslendirilmesini sağlayan GVZ TTS, rapor oluşturan doktorlar için bir teyit mekanizması niteliği taşıyor.

MRS, bırakılan rapor sayısı, raporda geçen kelime sayısı ve raporun yazılma süresi, yazım hatası sıklığıyla ilgili detaylı bilgiler sağlayarak, hastanelerin daha kapsamlı performans analizi gerçekleştirmelerine de katkıda bulunuyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun