Bilişim 18 TEMMUZ 2011 / 10:18

Dizüstünde tek ekran yetmez diyenlere takviye geliyor

GScreen adlı bilgisayar üreticisi, Spacebook adını verdiği modelde iki adet 17,3 inç ekranı tek dizüstüne sığdırdı. Dizüstünde kanatlanıp uçmak dedikleri tam da böyle bir şey olmalı! İlk örnekleri 2009 yılında görülmeye başlanan, geçtiğimiz yılın CeBIT Bilişim Eurasia fuarında netbook sınıfındaki bir ürün üzerinde sergilenen ikiz ekranlı dizüstü bilgisayarlar nihayet piyasaya çıkıyor. GScreen adlı şirket, her biri 1920x1080 piksel çözünürlüğünde görüntü verebilen 17,3 inçlik çift ekrana sahip GScreen Spacebook adlı dizüstü bilgisayarını piyasaya sürmeye hazır olduğunu duyurdu.

Bundan sonra muhtemelen sıkça görmeye alışacağımız bu tasarım, biri diğerinin arkasına gizlenmiş iki adet ekrandan oluşuyor. Bilgisayarınızın kapağını açtığınızda dilerseniz tek ekranla doğrudan çalışmaya başlıyorsunuz. Ek görüntüleme alanına ihtiyacınız varsa, tıpkı gardırop kapağını kenara çeker gibi ekranı tutup yana doğru sürüklüyorsunuz ve ikinci ekran kayarak diğerinin yanına yerleşiyor. Böylece geniş ekran film izlemekten video işlemeye, bir ekranda yazıp yazarken öbür ekranda internet tarayıcısı çalıştırmaya kadar bir dizi lezzetli senaryoyu hayata geçirebiliyorsunuz.

Sonuç yaklaşık şöyle bir şey:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=0EIVwoYh2dI[/youtube]

GScreen dizüstü bilgisayarların fiyatları konfigürasyonuna bağlı olarak yaklaşık 2 bin 400 dolardan başlıyor. Detaylı bilgiyi şirketin web sayfasında bulabilirsiniz.