Bilişim 22 EKİM 2015 / 13:33

Dijital toplumun ve ekonomik gelişimin lokomotifi genişbant internet

Türk Telekom Grubu CEO’su Rami Aslan, Avrupa Parlamentosu’nda gerçekleştirilen “Dijital Çağda Genişbant İnternet Yatırımları” isimli kapalı oturuma konuşmacı olarak katılarak, Avrupalı parlamenterler, Avrupa Komisyonu temsilcileri ve telekomünikasyon sektörü yöneticilerine Türkiye’nin genişbant internet deneyimlerini aktardı.

Türk Telekom Grubu CEO’su Rami Aslan, Financial Times ile Avrupa Telekomünikasyon Ağ Operatörleri Birliği (ETNO) tarafından düzenlenen FT-ETNO Zirvesine katılarak dijital dünyadaki gelişmeleri değerlendirdi.

CEO’lar değerlendirmeler sonucunda yayınladıkları ortak bir bildiri ile Avrupa telekomünikasyon sektörünün geleceğine yönelik görüşlerini açıkladılar: KPN, Deutsche Telekom, Orange, Proximus, PT, Telecom Italia, TeliaSonera, Telenor, Telefonica, Telekom Austria ile Türk Telekom Grup CEO’sunun imzalarının yer aldığı bildiride “Dijital dünyaya uyum sağlanabilmesi için regülasyon ve politikaların yeni bir bakış açısıyla güncellenmesi gerektiği ” mesajı verildi.

Genişbant internet, dijital toplum için zorunluluk

Avrupa Parlamentosu üyesi Parlamenter Michal Boni ev sahipliğinde 13 Ekim 2015 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirilen “Dijital Çağda Genişbant Yatırımları” isimli kapalı oturuma Türkiye’den tek isim olarak katılan Türk Telekom Grup CEO’su Rami Aslan, Avrupalı parlamenterler, Avrupa Komisyonu temsilcileri ve telekomünikasyon sektörünün önde gelen yöneticilerine Türk Telekom Grubu’nun küresel vizyonunu ve genişbant internet stratejilerini aktardı.

Oturumda Türkiye’de genişbant internetin dijital yaşamdaki önemine değinen Aslan,“İnternet ve internet teknolojileri, dijital toplumun ve ekonomik gelişimin lokomotifi haline geliyor. Biz bu gerçeği öngörerek özellikle altyapı yatırımlarına odaklandık. Türkiye’de hem sabit hem de mobil altyapıya son on yılda yaklaşık 20 milyar TL yatırım yaptık. Avrupa’nın mevcut genişbant penetrasyon seviyelerine gelmesi 15-20 yıl almıştı, yatırımlarımız sayesinde Türkiye, 10 yılda Avrupa penetrasyon oranını yakalamayı başardı" dedi. Türkiye’de BTK’nın, fiber altyapının yaygınlaşması için attığı önemli adımlardan bahseden Aslan, bu adımlar sonucunda ülkede eve ve binaya kadar fiber rakamlarının pek çok Avrupa ülkesinden ileride olduğunu vurguladı.

Regülasyon politikalarının yeni bir bakış açısıyla ele alınması Türkiye’nin dijital geleceği için önem taşıyor. Telekomünikasyon sektörünün ekonomik büyümedeki önemine de değinen Rami Aslan, sektörün potansiyelini yakalayabilmesi ve ekonomiye hedeflenen katkıyı sağlayabilmesi için sektörde yatırımların teşvikine dayalı bir regülasyon çerçevesinin yaratılmasının önemini vurguladı. Regülasyonların dijital çağın ihtiyaçlarına çözüm sunması gerektiğini söyleyen Aslan; “Türkiye’nin genişbant internet alanında öncü ülkeler arasında yer alabilmesi için kamu, özel sektör ve sektördeki diğer oyuncuların sektörün temel problemlerini, yapıcı bir diyalog ortamında değerlendirmesi faydalı olacaktır.Yatırımların sürdürülebilirliği ve tüketici refahının sağlanması açısından bu konu oldukça önem taşıyor” dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun