Bilişim 14 NİSAN 2014 / 15:18

Dijital, müzeyi sevdiriyor

Arox Bilişim Sistemleri tarafından Sakıp Sabancı Müzesi için geliştirilen dijital müze uygulaması ziyaretçi sayısını artırırken, bu uygulama ile görsel zenginlik içinde sunulan tarihi ve kültürel mirasımız çocuk ve gençlerin ilgisini çok daha fazla çekiyor.

İnteraktif Müze Uygulamaları ve Artırılmış Gerçeklik konusunda uzmanlaşmış Arox Bilişim Sistemleri, Sakıp Sabancı Müzesi’ni dijital dünyaya taşıdı. Sergilenen “Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu”nun digital uygulamaları, müze ziyaretçilerinin sayısında artışı beraberinde getirirken, özellikle çocuk ve gençleri müzeye çekmeyi başardı. Arox Bilişim tarafından sergi salonlarında Augmented Reality (artırılmış gerçeklik) tekniğiyle hazırlanan animasyonların ziyaretçilere verilen iPad’ler aracılığıyla sunulduğu interaktif uygulamalar, geleneksel sanatları teknolojiyle buluşturarak, izleyenlere farklı bir deneyim yaşatıyor.

Çocuklara müze kültürü aşılanıyor
Teknolojik araçların kullanımı, çocukların ve gençlerin ilgisini çekiyor ve eğlenceli bir şekilde bilgi aktarımı yapılıyor. Teknoloji ile birleşen müzeler böylece çocuklarda daha fazla merak uyandırıyor ve bir yandan müze kültürü de aşılanıyor.

Ayrıca dev dokunmatik ekran üzerinde oynanabilen tarihi İstanbul mekanlarının yansıtıldığı interaktif bir oyun da ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekiyor. Müzenin çeşitli yerlerinde yer alan dokunmatik bilgi ekranları aracılığıyla da binlerce bilgiye kolaylıkla ulaşılması sağlanıyor.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun