Bilişim 14 HAZİRAN 2011 / 11:08

Devlet kurumları üzerindeki baskı artıyor, saldırılar birbiri ardına geliyor

Son zamanlarda yasadışı haklayıcı grupların protesto amacıyla kendilerine hedef olarak kamu ve devlet kurumlarını seçmesi, birçok ülkeyi siber mücadele tatbikat alanına çevirdi. Buna Türkiye de dahil. İnternet ortamında kimliklerini gizlemeyi başarak haklayıcıların oluşturduğu grupların hükumetlere meydan okuma çabası hız kesmeden devam ediyor.  Hafta sonu ABD Senatosu’nun internet sitesine yönelik hacker saldırısının ardından, ABD yetkilileri de bir güvenlik araştırması başlattı. Bir güvenlik yetkilisi, olayın oldukça güçlü bir saldırı olduğunu belirtti.

ABD yetkililerinin bu onayı, bir grup haklayıcının oluşturduğu Lulz Security’nin sırf eğlenmek için yaptığını açıkladığı saldırıdan sonra geldi. Lulz Security daha önce de Sony, Nintendo ve Fox News’u da hedef almıştı.

Hafta sonu düzenlenen saldırının ardından yetkililer şimdi Senate.gov adresinde barındırılan tüm sayfaları elden geçiriyorlar. Zira Lulz Security, Senato ağındaymış gibi görünen bazı dosyaları çevrimiçi sisteme gönderdi. Bu dosyaların hiçbiri kritik içerik taşımıyor, ama dosyanın üstünde Lulz Security tarafından yazılmış “ABD hükümetini sevmiyoruz” anlamına gelen yazılar yer alıyor. ABD bir süre önce siber saldırıları ‘savaş nedeni’ olarak değerlendireceğini açıklamış ve bu tarz saldırılara farklı şekillerde karşılık vereceğini bildirmişti.

Bir diğer kurum olan IMF'e yönelik saldırıyı bu haberimizde detaylı olarak ele almıştık.

Anonymous yine meydan okudu: “Bize ulaşamazsınız!”

Bu arada Anonymous'un son olarak İspanya ulusal polis gücünün internet sitesine saldırarak çökerttiği haberi geldi. Siteye yönelik bu saldırı, polisin Anonymous’un çekirdek üyelerinden olduğunu iddia ettiği üç İspanyolu tutuklamasından sonra hayata geçirildi.

BBC’nin haberine göre haklayıcılar 12 Haziran’da www.policia.es sitesini akşam yaklaşık 1 saat çevrimdışı tutmayı başardı. İspanyol yetkililer bu saldırının arkasında Anonymous’un olduğunu doğrulamadıysa da, Anonymous’a bağlantılı bir internet sitesine bırakılan bir açıklamada #OpPolicia ismi verilen saldırının sorumluluğu üstlenildi.

Grup saldırıyı DDoS yöntemiyle yaptığını, bunu da Cuma günkü üç tutuklamaya tepki olarak gerçekleştirdiğini bildirdi. Grup açıklamasında bu saldırıları "barışçıl bir protesto yöntemi" olarak tanımladı.

Bu arada Anonymous, İspanya’da yakalanan üç kişinin çekirdek grup üyeleri olduğu iddiasını da reddederek, “Herhangi bir çekirdek grup yakalamadılar. Çünkü bizim çekirdek bir grubumuz yok” açıklamasını yaptı.

Türkiye ve İspanya'daki tutuklama olayının detayları daha önceki haberimizde yer almıştı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun