Bilişim 06 OCAK 2012 / 12:09

Devler yeni nesil bellek için bir araya geliyor

Panasonic, Samsung, SanDisk, Sony ve Toshiba ‘Yeni Nesil Güvenli Bellek Girişimi’ni oluşturmak üzere bir araya geliyor. Bu işbirliğiyle akıllı telefonlar ve tabletlerde kullanılan başta SD kartlar olmak üzere çeşitli flash bellek cihazlarının HD içerikleri ileri düzeyde korunması hedefleniyor.Panasonic, Samsung, SanDisk, Sony ve Toshiba şirketleri, SD kartlar ve çeşitli depolama cihazlarının da dahil olduğu flash bellek kartları için yeni bir içerik güvenliği teknolojisi üzerinde işbirliği yapma anlaşmasına vardıklarını duyurdu. “Yeni Nesil Güvenli Bellek Girişimi” adı verilen anlaşma kapsamında bu beş şirket, tablet ve akıllı telefon gibi ileri düzey tüketici uygulamalarında kullanılan SD kartlar ve gömülü bellekler için HD kapasiteli güvenliğin lisanslamasına ve tanıtımına başlayacak.

Söz konusu içerik güvenliği çözümünün HD içerikleri koruyabilmeye yetecek kadar dayanıklı olması hedefleniyor. Girişimin flash bellek ve açık anahtar altyapısına dayanan dayanıklı içerik koruma için geliştirilen ID (tanımlama) teknolojisi gibi teknolojileri üzerinden yüksek seviyede bir içerik güvenliğinin sağlanması hedefleniyor.

Blu-ray diskler için özel olarak geliştiriliyor

Beş şirket bu teknolojinin HD ağ indirme, içerik yayınlama ve Blu-ray disk içeriğinin dijital ortamda kopyalanması/kopyalama yönetimi gibi çeşitli HD içerik uygulamalarını mümkün kılacağına inanıyor. Kullanıcılar bu uygulamalar sayesinde Android tabanlı akıllı telefonlar ve tabletler, televizyonlar ve Blu-ray ürünleri gibi çeşitli cihazlarda HD içeriği görüntüleyebilecek.

Bu işbirliğinin önümüzdeki yıl yeni güvenli bellek teknolojisinin lisanslamasının başlamasına önemli katkıda bulunacağını düşünülüyor. Şirketler bu teknolojiyi kullanan flash bellek ürünleri ve çeşitli gömülü flash bellek çözümlerinin 2012 yılında pazarda olmasını bekliyor.

‘Yeni Nesil Güvenli Bellek Girişimi’ nedir?

‘Yeni Nesil Güvenli Bellek Girişimi’ (geçici bir isimdir) Panasonic, Samsung, SanDisk, Sony ve Toshiba arasında kurulmuş, tablet ve akıllı telefon gibi ileri düzey tüketici uygulamalarında kullanılan SD kartlar ve gömülü bellekler için HD kapasiteli güvenliğin lisanslamasına ve tanıtımına yönelik bir işbirliğidir.