Bilişim 30 EYLÜL 2013 / 16:07

Demokratikleşme paketi bilişime de yansıdı

Uzun süredir konuşulan paketi açıklayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kişisel verilerin korunması konusuna değindi.Gündeme getirilen demokratikleşme paketi Başbakan Erdoğan tarafından açıklandı. Kişisel verilerin korunmasını konu alan Başbakan şu açıklamalarda bulundu:
"Demokratikleşme paketiyle getireceğimiz bir başka yenilik, kişisel verilerin korunması hakkında. Kişisel verilerin korunmasına yasal güvence getiriyoruz. 12 Eylül 2010’da yaptığımız Anayasa değişikliğiyle, kişisel verilere Anayasal güvence getirmiştik. Şimdi, bu Anayasa maddesinin uygulamasını sağlamak için, taslağı hazır olan kanunu meclisimize gönderiyoruz. Kişilerin özel bilgileri ilgisiz kişiler tarafından kullanılamayacak, ilgisiz kişilerle paylaşılamayacak."

2010 yılında bu konuyla ilgili referandumla onaylanması sonucunda ‘kişisel veri’ kavramı Anayasa’nın 20’inci maddesine girdi. Madde şu şekildeydi:
“Herkes, kendisiyle ilgili kişisel verilerin korunmasını isteme hakkına sahiptir. Bu hak; kişinin kendisiyle ilgili kişisel veriler hakkında bilgilendirilme, bu verilere erişme, bunların düzeltilmesini veya silinmesini talep etme ve amaçları doğrultusunda kullanılıp kullanılmadığını öğrenmeyi de kapsar. Kişisel veriler, ancak kanunda öngörülen hallerde veya kişinin açık rızasıyla işlenebilir. Kişisel verilerin korunmasına ilişkin esas ve usuller kanunla düzenlenir.”

Ancak bu maddenin uygulamasında bazı sorunlar görülüyordu. Ayrıca son dönemde MİT'in kişisel verilere ulaşma konusundaki yasal zeminin oluşturulmasıyla ilgili İzmir Barosu endişe duydukları bir açıklamada bulunmuştu. Bununla birlikte tüm dünyayı sarsan NSA skandalında da Türk Hükümeti'nden yeterli açıklama gelmemiş, konuyla ilgili ciddi bir girişimde bulunulmamıştı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun