Bilişim 27 KASIM 2013 / 11:30

Data Center Türkiye'de veri merkezleri konuşuldu

Türkiye’de veri merkezlerine ilişkin konuların tartışılacağı bir platform olan Data Center Türkiye Konferansı, Haliç Kongre Merkezi’ nde gerçekleştirildi.

Bilişim Altyapı Sistemcileri Derneği(Basid)tarafından veri merkezleri parametrelerinin ve bilişim altyapı sektörünün tüm boyutları ile değerlendirilmesi amacıyla düzenlenen konferans, konuyla ilgili pek çok şirket ve uzman konuşmacıları ağırlıyor. Basid Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Coşkun’un açılış konuşmasıyla başlayan ve BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer’in de konuşmacılar arasında yer aldığı etkinlik, pek çok oturuma da ev sahipliği yaptı.
Açılış konuşmasında Basid olarak bu etkinliği gerçekleştirebilenin gururunu yaşadıklarının belirten Coşkun, ağ teknolojileri konusunda faaliyet gösteren üyelerden oluşan derneği 16 ay önce kurduklarını ve etkin bi sivil toplum örgütü olmayı amaçladıklarını belirtti. Dernek olarak son yıllarda hızla artan veri merkezi projelerinde pek çok yanlışlık ile karşılaştıklarını vurgulayan Coşkun, “Biz de birçok veri merkezi projesi içinde olduk. Doğru bilinen yanlışları düzeltmeye çalıştık. Kişisel çabalarla oluşturulan tek düze şartnamelerle yarıştık. Veri merkezi o kadar geniş bir alan ki; yer seçimi, binanın işlevselliği, enerji yönetimi gibi bir çok noktayı cevaplar duruma geldik. Bugün gerçekleştirdiğimiz konferansımızın da tüm bu konularda sektöre aydınlatıcı olacağını düşünüyoruz. Bugün değertli konuşmacılarımızın katılmıyla da sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri de öğreneceğiz. Ayrıca dernek olarak oluşturmaya çalıştığımız ulusal eğitim programı, ürünlerden çok teknolojide yaşanan gelişmelerin anlatıldığı seminerlerle sektöre katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Bu nedenle de ağ teknolojileri içinde olan veya dolaylı olsa da ilgi alanında olan profesyonelleri ve kurumları derneğimize destek vermeye davet ediyoruz” diye konuştu.
“Veri merkezleri konusunda standardizasyon ve sertifikasyon çok önemli”
Etkinliğin açılışında söz alan Acarer de çok önemli mesajlar verdi. Türkiye’nin internet kullanımı açısından taşıdığı potansiyele dikkat çeken Acarer, indirilen ve kullanılan bilgilerin Türkiye’de barındırılmasının çok önemli olduğunu belirtti. Veri merkezleri alanının çok önemli bir alan olduğunu vurgulayan Acarer, “Bilginin güvenli bir biçimde işlenmesi açısından depolanması çok kritik. Veri merkezleri konusunda önümüzde duran en önemli risk ise standardizasyon ve sertifikasyon konusu. Bu konu veri merkezlerinin gelişimi açısından çok önemli. Standardizasyon ve sertifikasyona gidilmesi veri merkezleri alanında üzerinde durulması gereken bir nokta” şeklinde konuştu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun