Bilişim 02 AĞUSTOS 2012 / 14:20

Dassault Systemes 2012'nin 2. çeyreğinde çift haneli büyüdü

Dassault 2012'nin 2. çeyreğinde çift haneli büyüdü

Dassault Systèmes 2012’nin ikinci çeyreğinde gelir ve kazançlarında çift haneli büyüme açıkladı, yılsonu gelir hedefini 2 milyar Euro olarak revize etti. 3 Boyutlu tasarım ve ürün yaşam döngüsü (PLM) çözümleri alanında faaliyet gösteren Dassault Systèmes, 30 Haziran 2012’de sona eren ikinci çeyrek ve yılın ilk yarısı için Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (UFRS) denetlenmemiş finansal sonuçlarını açıkladı.

Açıklanan sonuçlara göre, şirket 2012’nin ikinci çeyreğinde çift haneli gelir ve kazanç büyümesine imza atarken, yıl sonu için gelir hedefini 2 milyar Euro olarak revize etti.

Dassault Systèmes'in sonuçlarında öne çıkan bazı başlıklar şöyle:

• Yazılım gelirlerindeki yüzde 11’lik büyümeyle, UFRS ve UFRS dışı toplam gelir yüzde 10 arttı. Hizmetler ve diğer gelirler yüzde 6 oranında yükseldi ve hizmetlerde UFRS dışı brüt marj, 2012 ilk çeyreğinde yüzde 5,1 arttı.

• Bölgeye göre en güçlü gelir büyümesi yüzde 19 ile Avrupa’da gerçekleşti. Asya, Kore ve Japonya’daki büyüme yüzde 8.

• Çeyrek içerisindeki yeni işletme aktiviteleri, yeni lisans gelirlerindeki (UFRS ve UFRS dışı) yüzde 9’luk büyümeye ve kira gelirlerindeki yüzde 20’lik büyümeye yansıdı.

• UFRS ve UFRS dışı PLM yazılımı gelirlerinde; SIMULIA, diğer PLM yazılımlarını, yüzde 13’lük UFRS dışı yazılım geliri büyümesi ile sürüklerken, CATIA UFRS dışı yazılım geliri yüzde 8 arttı. Yeni lisans geliri büyümesinde çift haneli rakamlar görüldü.

• UFRS işletim gelirleri, yüzde 35,7 artarak 126,5 milyon avroya ulaştı ve faaliyet kârı yüzde 21,7’den yüzde 25,2’ ye yükseldi. UFRS dışı bazda, işletme geliri yüzde 22,3’e yükselerek 147 milyon avro olarak gerçekleşti.

• Şirket, sabit para birimlerindeki yeni lisans gelirlerinin yüzde 13’lük artışı ve kiralık lisanslama aktivitelerindeki çift haneli artışlarla, yeni işletme aktivitelerinde 2012 ilk yarısı boyunca güçlü bir artış gösterdi. Bölgesel perspektiften, yeni lisans gelirleri artışına Asya tarafı liderlik etti ve Avrupa bunu destekledi. Her iki bölge de sabit para birimlerinde, çift haneli yeni lisans gelir artışı kaydetti.

• UFRS ve UFRS dışı PLM yazılımı gelirleri, ENOVIA ve diğer PLM yazılımlarında liderlik ederek yüzde 9 oranında arttı. Diğer PLM yazılımları, UFRS dışı yazılım geliri olarak yüzde 12’lik bir artış kaydetti. CATIA yeni lisansları geliri çift haneli oranlarda arttı ve toplam UFRS dışı yazılım geliri yüzde 7’ye yükseldi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun