Bilişim 02 EKİM 2012 / 13:48

Cüzdanların bir cepten çıkıp öbür cebe girmesine az kaldı

Cüzdanların bir cepten öbür cebe girmesine az kaldı

Merkez Bankası’nın ödeme sistemlerini değiştirecek kanunla ilgili çalışmaları 200 milyon TL’lik mobil ödeme sistemleri sektörünü heyecanlandırdı. Sürece odaklanan sektör temsilcileri cep telefonu ve cüzdanı birleştirecek ‘Mobil Cüzdan’ uygulaması için gün sayıyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ödeme sistemleri alternatiflerinin artmasını sağlayacak kanun taslağının hazırlığını tamamlamak üzere. Üzerinde çalıştığı ‘Ödeme Sistemleri ve Hizmetleri ile Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun Tasarısı Taslağı’nı 5-6 Ekim 2012 tarihlerinde Abant’ta yapılacak organizasyonda tanıtacak olan TCMB, aynı zamanda ‘Ödeme Sistemleri Kanun Taslağı’ başlıklı bir konferansı gerçekleştirecek.

Tasarıyı değerlendiren Mobil Servis Sağlayıcı İş Adamları Derneği (MOBİLSİAD) Yönetim Kurulu Üyesi ve Mobil Ödeme Komisyonu Başkanı Yılmaz Kurtay, 200 milyon TL’lik mobil ödeme sistemleri pazarının kanunla birlikte 3 yıl içerisinde 1.5 milyar TL’ye çıkacağını belirtti.

Mobil ödeme sistemleri sektörü ve GSM operatörlerinin bu süreci yakından takip ettiklerini ifade eden Kurtay, “Hazırlıklar son aşamada. Çok yakında cep telefonu ve cüzdanı buluşturacak Mobil Cüzdan uygulamaları hayatımıza girecek. Akıllı telefonlarda bulunan Yakın Alan İletişimi (NFC) teknolojisi sayesinde uygulamayı cep telefonuna indiren tüketiciler, kredi kartı bilgilerini bununla bütünleştirip Mobil Cüzdan’a sahip olacaklar. Kredi kartı taşımaktan kurtulan tüketiciler, cep telefonlarını okutarak istedikleri yerden alışveriş yapabilecekler” dedi.

Lisanslar Merkez Bankası’ndan alınacak

Merkez Bankası’nın 2001 yılından bu yana kanun tasarısıyla ilgili çalışma yürüttüğünü söyleyen Yılmaz Kurtay, “Mobil ödeme sistemlerinin şu anda bir kanuni karşılığı bulunmuyor. Tasarı yasalaştığı andan itibaren bütün pazarın regüle edilmesi söz konusu” dedi.

Yasayla birlikte GSM operatörleri için hayatın tamamen değişeceğini bildiren Kurtay, “Operatörler BTK’dan aldıkları mevcut iletişim lisansları ile bu işi yapıyorlar. Ancak kanun çıktıktan sonra operatörler Merkez Bankası’ndan ödeme hizmeti ile ilgili lisans almak durumunda kalacaklar. Lisans ile ilgili detaylar da Abant toplantısında belirlenecek” dedi.

Yabancı yatırımcılar da kanunu bekliyor

Çalışmaların AB müktesebatı çerçevesinde yürütüldüğünü ve kanunun 2 yıl içerisinde yürürlüğe girmesini beklediklerini ifade eden Kurtay, “Kanun ödeme sistemi, ödeme hizmeti ve elektronik para uygulamalarını yakından etkileyecek” dedi.

Mobil ödeme alanındaki yabancı yatırımcıların da bu kanunun çıkmasını beklediklerini açıklayan Kurtay, “Türkiye’deki yabancı firmalar da Merkez Bankası’ndan lisans almak durumunda kalacak. Türkiye pazarına yeni girecek olan yabancı firmalar da kanunun bir an önce çıkmasını istiyor” dedi.

Türkiye’de elektronik ticaretin sadece yüzde 1’lik kısmının mobil ödeme sistemleri ile yapıldığına dikkat çeken Kurtay, kanunla birlikte 2015’te bu oranın yüzde 10’lar seviyesine çıkacağını vurguladı.

Tüketicilerin mobil ödeme sistemlerinin yaygınlaşması ile birlikte kendilerini çok daha güvende hissedeceklerini belirten Kurtay, “Kanunla birlikte mobil hizmeti lisansı alan kuruluşlar kimse, tüketiciler karşılaştıkları herhangi bir sorunda muhatap bulmuş olacaklar. Bu da tüketicilerin bu sistemi daha güvenli bir şekilde kullanmalarını sağlayacak” dedi.

Mobil Cüzdan hayatı kolaylaştıracak

İnsanların evlerinden çıkarken yanlarına 3 şeyi almayı unutmadıklarını söyleyen Kurtay, “Cep telefonu, cüzdan ve anahtar insanların vazgeçilmezi olmuş durumda. Mobil ödeme hizmetleri ve cep telefonu teknolojisi bir araya geldiğinde ortaya muhteşem bir ödeme sistemi çıkmış olacak” dedi.

GSM operatörlerinin yıl başına kadar Mobil Cüzdan’ı hayata geçireceklerini açıklayan Kurtay, “Hazırlıklar son aşamasında. Akıllı telefonlarda bulunan Yakın Alan İletişimi (NFC) teknolojisini kullanacak uygulamayı cep telefonuna indiren tüketiciler, kredi kartı bilgilerini entegre ederek, Mobil Cüzdan’a sahip olmuş olacaklar. Kredi kartı taşımaktan kurtulacak olan tüketiciler, cep telefonlarını okutarak alışveriş yapabilecekler. Bu sistem banka sistemleri ile entegre çalışacak” diye konuştu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun