Bilişim 13 AĞUSTOS 2014 / 14:48

CSC-NASA iş birliği

NASA’ya bağlı İklim Simülasyon Merkezi, küresel çapta iklim araştırmaları için operasyon, bakım ve geliştirilme hizmetlerini CSC tarafından verilen süper bilgisayarı kullanıyor. Bilgisayar, CSC’nin veri hizmetlerini de kullanarak bilim insanlarına iklim araştırmalarında yardımcı oluyor.

Dünyanın iklimin değişiklilerini analiz etmek ve küresel iklim modelleri oluşturma amaçlı süper bilgisayarlar oluşturma ihtiyacını doğuruyor. CSC, NASA İklim Simülasyon Merkezi’nin süper bilgisayarlarının operasyon, bakım ve geliştirilme hizmetlerine 2000 yılından beri hizmet ediyor.

NASA’nın kullandığı “Discover” adlı süper bilgisayar, günümüzde dünyanın en iyi 100 süper bilgisayarı arasında bulunuyor. Discover, iklim ve hava durumu araştırmaları odaklı sistemler arasında ise lider konumda yer alıyor. NASA Goddard Uzay Uçuş Merkezi’ndeki merkez, süper bilgisayar yeteneklerini görselleştirme ve veri etkileşimi teknolojilerini bütünleştiriyor. Merkezdeki hizmetlerden NASA’da görev yapan 500’ün üzerinde bilim insanına ek olarak dünya genelindeki laboratuvar ve üniversitelerdeki araştırmacılar da yararlanıyor.

CSC, geçen beş yıl içinde, Discover’ın performansının 130 kat artırılmasında önemli bir rol oynadı ve 35 bin işlemci çekirdeğine sahip bulunan NASA’nın süper bilgisayarı, saniyede 400 trilyondan fazla kayan nokta operasyonu gerçekleştirebiliyor.

Merkezden kontrol

Merkezin çalışmaları, büyük veri yönetimini de gerekli kılıyor. Bilim insanları, her biri büyük miktarda veri üreten, günlük toplanan milyonlarca gözlemin bütünleşmesi, geçmiş gözlemlerin tekrar analizi ve iklim modeli simülasyonları oluşturulmasında merkezi kullanıyor. CSC ayrıca, 37 petabayt kapasitesine sahip ve şu an 28 petabaytlık kısmı kullanılmakta olan Discover’ın arşiv sisteminin yönetiminde de NASA’ya yardımcı oluyor.  

CSC’de NASA İklim Simülasyon Merkezi Destek Programı Yöneticisi Scott Wallace, büyük veri problemini samanlıkta iğne aramaya benzetip, 28 trilyon saman parçası içinde iğneyi bulmanın, 1 trilyon saman parçası içinde bulmaktan zor olmadığını söyleyen Wallace, “Eğer iğnenin konumunu belirlemek için bir yöntem geliştirmediyseniz, ikisi de neredeyse olanaksızdır” diye görüşlerini bildiriyor.

Merkezin ürettiği veri miktarı arttıkça, bilim insanlarına araştırmalarında yardımcı olacak görselleştirme teknolojileri de geliştirildi. Merkeze eklenen “Görselleştirme Duvarı”, Linux tabanlı 16 sunucu ile yönetiliyor. Bu sunucular, Discover’daki veriden üretilen ve ayrı olarak saklanan durağan imajlar, video ve animasyonların, 5x2 metre boyutlarındaki duvar üzerinde yüksek çözünürlüklü tek bir medya olarak görüntülenmesini gerçekleştiriyor.

Odağa daha yakın

Discover , dünyadaki yaşamın simüle edilmiş üç gününü, ulaşılabilmiş en yüksek çözünürlük olan 3,5 kilometre küresel çözünürlükte bir gün içinde hesaplayabiliyor. Hedef ise, 1 kilometre küresel çözünürlükte, 365 günü kapsayacak bir hesaplamayı bir gün içinde gerçekleştirebilmek. CSC-NASA işbirliği ile ilgili kısa videoyu, http://bit.ly/1sMSs0h adresinden izleyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 
ETİKETLER : CSC nasa super computer
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun