Bilişim 16 MART 2012 / 12:46

COMODO ve ODTÜ geleceğin yazılımları için işbirliğine gitti

Geleceğin yazılımları için büyük işbirliği

Online güvenlik yazılım şirketi ABD merkezli COMODO, ODTÜ Teknokent'te teknoloji transferi ve Ar-Ge merkezi kurmak için çalışmalara başladı. ABD merkezli güvenlik şirketi COMODO, ODTÜ Teknokent ile Türkiye’deki Ar-Ge yatırımları konusunda işbirliği kararı aldı. Alınan karar kapsamında ODTÜ Mühendislik öğrencileri ODTÜ Teknokent’te ABD’den gelecek COMODO uzmanlarıyla eğitim ve çalışma imkanı da bulacaklar.

Konuyla ilgili toplantıya ODTÜ Rektör Yardımcısı ve ODTÜ Teknokent’i METUTECH (Middle East Üniversity Teknopolis) Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr.Volkan Atalay, ODTÜ Teknokent Genel Müdürü Mustafa İhsan Kızıltaş ve Direktör Tolga Özbolat ile COMODO Türkiye Yöneticileri Ömer Güneş ve Ertan Turhan katıldı.

“COMODO’nun Türkiye Yatırımları Çok Önemli”

Toplantıda konuşan ODTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Volkan Atalay, dünyanın en önemli güvenlik yazılımı firmalarından biri olan COMODO’nun, Türkiye’de yapacağı “ileri yazılım teknolojileri” yatırımlarına ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyacaklarını belirtti. ODTÜ Teknokent bünyesinde oluşturulacak COMODO Ar-Ge Merkezi'nin Türkiye’deki mühendislik öğrencileri açısından çok önemli bir bilgi merkezi oluşturacağına vurgu yapan Atalay, bu konuda gereken desteği göstereceklerini belirtti.

COMODO Türkiye Yöneticisi Ömer Güneş ise “COMODO gibi bir teknoloji devini Türkiye’de yatırım yapmaya ikna etmek gerçekten çok önemli. Türkiye’nin ekosistemini oluşturmak yönünde yapılacak her türlü yatırım yüzlerce, binlerce istihdam demek. Bir yatırımcı ve girişimci olarak Türkiye’nin yüksek katma değerli teknolojik yatırımlarını Türkiye’ye çekme konusunda gereken tüm çabanın gösterilmesi gerektiğine inanıyoruz" dedi.

Güneş, COMODO olarak ilk adımı atmalarının ardından gelişen süreci şöyle özetledi: "Attığımız ilk adımın ardından ikinci adım teknoloji, bilgisayar ve internet konularında Türkiye’de pek çok ilke imza atan ODTÜ’den geldi. Geçen haftalarda COMODO’nun ABD’deki merkezini ziyaret programlarına koyan Prof. Dr. Volkan Atalay, ODTÜ Teknokent Genel Müdürü Mustafa İhsan Kızıltaş ve ABD’de bulunan COMODO Türkiye yöneticisi Cemil Özyurt, COMODO CEO’su Melih Abdulhayoğlu’nu Türkiye’ye Ar-Ge yatırımları yapması konusunda teşvik ettiler. Bu ziyaretin ardından, COMODO Türkiye olarak ben ve Ertan Turhan geçen haftalarda ODTÜ Teknokent’te inceleme ve araştırmalar yaptık. Bugün artık COMODO’nun ODTÜ Teknokent’te yapacağı çalışmalara başlama konusunda anlaşmış bulunmaktayız."

"İlk ki adımı biz attık, üçüncü adım devletten gelsin"

Biz bu iki önemli adımı Türkiye’nin beyin gücüne ve Türkiye’ye duydukları inanç adına attıklarını söyleyen Güneş, " Üçüncü önemli adımı ise bizlere çok önemli katkıları olacak devlet atmalıdır. Özellikle Türkiye’deki istihdamın bu kadar önemli olduğu bu dönemde, kamunun tüm kurumlarının desteği çok önemli diye düşünüyoruz” dedi.

COMODO Türkiye Yöneticilerinden Ertan Turhan ise COMODO’nun ODTÜ Teknokent’teki merkezinin mühendis ve mühendis adayları için bir laboratuar niteliğinde olacağını belirtirken, ileride çok başarılı çalışmalara imza atacak yazılımcıların COMODO’nun yeni Ar-Ge merkezinden çıkacağına inandığını söyledi.

ODTÜ Teknokent (METUTECH) Genel Müdürü Mustafa İhsan Kızıtaş ise COMODO gibi sektörde önemli bir yere sahip şirketlerin Teknokent’e yapacakları yatırımlara ve çalışmalara büyük önem verdiklerini vurguladı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun