Bilişim 09 EYLÜL 2015 / 15:14

Çocuklar tüketicilikten üreticiliğe geçiyor

Quadro’nun kendisine patentli “Intelligent Technology” özelliğinin baş rol oynadığı PC’leri 2015-2016 eğitim dönemi için hazırlandı. Yeni nesil teknolojilerini yeni nesil öğrencilerle buluşturan Quadro “Kusursuz Performans” mottosu ile ilerlerken bir yandan da ebeveynlere araştırma sonuçlarından derlediği bilgileri ve tavsiyelerini iletiyor.Çocuk ve gençlerin tüketici olmaktan ziyade üretici olmayı tercih ettikleri günümüzde yapılan araştırma sonuçlarını incelediğimizde başta ebeveynler olmak üzere, Z kuşağı bireylerinin de özellikle eğitim ve oyun amaçlı teknoloji kullanımı dikkate değer seviyededir. Bu yıl gerçekleşmiş olan Çocuklar için Bilişim Zirvesi etkinliği de hepimize göstermiştir ki, çocuklar download toplumundan upload toplumuna artık geçiş yapmış ve gerçekten inanmaya zorlanabileceğimiz projeleri de başarmışlardır.

M2S Araştırma şirketinin Çocuklar için Bilişim Zirvesi için yapmış olduğu araştırma sonuçları gösterir ki; aileler çocuklarının ilkokulda bilişim eğitimi almasını istemekteler ve hatta çok büyük bir kısmı okul seçiminde bu kriterin çok belirleyici olduğunu belirtmekte. Ailelerin %62,50’si çocuklarının ilerde bilişim sektöründe çalışmasına sıcak bakıyor. Teknoloji kullanım amacına bakıldığında ebeveynlerin en çok araştırma için, çocukların ise oyun için teknolojiyi kullandığı görülüyor. Ailelerin yüzde 84,91’i araştırma, yüzde 82,08’i sosyal medya, yüzde 76,42’si gazete okumak için teknolojiden faydalanırken; çocukların yüzde 84,31’i oyun oynamak, yüzde 56,86’sı film izlemek, yüzde 50,98’ise eğitim amaçlı faydalanıyor.

Bir başka açıdan bakıldığında ise bazı kesim ve kişilerin teknolojinin çocukların hayatında bir tehlike olduğunu vurgulamaları da dikkat çekmektedir. Gelişmekte olan global teknolojinin döngüsüne bu kadar hızlı ve iyi uyum sağlayabilen bir ülke olarak Türkiye’nin gelecek nesillerinin gözlerinin bu derece bağlanması, bağnaz bir tutkuyla gerici bir tutumdan başka birşey değildir. Ebeveynin doğru yönlendirmesi ve elbette çocuğun alacağı doğru eğitim ile sadece “teknoloji” için değil hayatın içindeki pek çok olguda karşılabilecek tehlikelerin azaltılması ve doğru yönetilmesi tek yoldur. Gelecekte Türkiye’yi ileriye götürecek olan çocuk ve gençlerimizin ancak global teknoloji ile içiçe olması doğası ile bilim ülkesi olabiliriz.

Çoğunluk olarak genç ve çocukların oluşturduğu oyun sektörüne gelecek olursak şimdilerde Türkiye Hükümeti 300 milyon dolara ulaşan dijital oyun pazarının geliştirilmesi için yeni bir stratejiye hazırlanıyor. Bu çerçevede Türkiye’nin dijital oyunu ihracatı yapması dahi hedefleniyor. Ekonomi Bakanlığı ve Teknoloji Bakanlığı, 30 milyona yakın oyuncunun olduğu Türkiye’de yerli oyun kültürünün geliştirilmesi ve ‘yabancı oyuncuların’ yerlilerle ortaklık kurmasını destekleyen planlarına başladılar bile.

Lütfen çocuklarınızdan teknolojiyi, teknolojik gelişimi esirgemeyin. Onları destekleyin, motive edin. 4 yaşında çocukların kod yazdığına şahit olduğumuz yeni teknoloji çağında bırakın çocuklarınız da gelişime ayak uydursun. Sadece bırakın zaten onlar doğuştan teknolojiye meyilliler.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun