Bilişim 09 TEMMUZ 2012 / 14:17

ÇMD: "Teşvik ilk yatırım tutarıyla sınırlandırılmamalı"

ÇMD Yönetim Kurulu Başkanı Bahadır Pekkan yeni teşvik sisteminin çağrı merkezi sektörüne etkilerini değerlendirdi. Pekkan, sürdürülebilir istihdam için ilk yatırımın ötesinde de teşvik verilmesi gerektiğini aktardı.İşsizlik oranının yüksek olduğu ülkemizde, gençlerin istihdamı için iyi bir çözüm sunan ve pek çok alanda katma değer üreten en önemli sektörlerden biri olarak öne çıkan çağrı merkezi sektörü Türkiye’de hızla büyüyüp gelişiyor. Çağrı merkezi sektöründeki yatırımlar Türkiye’nin birçok ilinde artmaya devam ediyor.

Çağrı Merkezleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bahadır Pekkan, çağrı merkezi sektörünün az yatırım ile yüksek miktarlarda istihdam sağlanabilmesi ile ön plana çıktığını, bu açıdan sektörün maliyetlerinin önemli bir kısmını işletme süresince ortaya çıkan işgücü üzerindeki maliyetlerin oluşturduğunu vurguladı. Pekkan, Türkiye’de 30’dan fazla ilde yatırımı bulunan çağrı merkezi şirketlerinin bu yatırımlarının ve yarattıkları istihdamın sürdürülebilir olması için devlet tarafından desteklenmesinin son derece önemli olduğunu belirterek Yeni Teşvik Sistemi’ni değerlendirdi.

Çağrı Merkezleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bahadır Pekkan, geçtiğimiz günlerde açıklanan yeni teşvik sisteminin belirli sektör ve illerde yapılacak yatırımlar için önemli bir destek anlamına geldiğini söyledi. Ancak desteklenecek sektörler arasında çağrı merkezlerinin bulunmaması ve sadece 6.bölgede yer alan 15 ilde yatırım yapacak tüm sektörlere verilen teşviklerden yararlanacak olması ile ilgili şunları vurguladı:

“6. bölge dışındaki bölgelere yapılan yatırımlarımızın da kademeli olarak desteklenmesini, 5084 sayılı kanun kapsamında istihdam ile ilgili desteklerin yeni teşvik yasasında da sağlanmasını ve offshore hizmetlerin ihracat kapsamında değerlendirilerek vergi destekleri verilmesini sektörümüzün gelişimi açısından çok önemli gördüğümüzü ve temaslarımızı sürdürdüğümüzü ifade etmek isterim.”

"Sürdürülebilir istihdam için ilk yatırım tutarının ötesine geçilmelidir"

Çağrı merkezlerinin büyük ölçüde insan kaynağına ihtiyaç duyan kuruluşlar olduğunu söyleyen ÇMD Yönetim Kurulu Başkanı Bahadır Pekkan, bu açıdan 6. Bölge’nin kaynak temini açısından yetersiz kalabileceğini, yapılacak yeni çağrı merkezi yatırımları için 6. Bölge’ye ek olarak 4. ve 5. Bölgeler’in de benzer desteklerden yararlanmasının önemli olduğunu vurguladı. Ayrıca, teşvik kapsamına 01.01.2012 öncesi yapılmış olan yatırımların da dahil edilmesi gerektiğini ve 5084 sayılı kanundan hali hazırda yararlananlar için 31.12.2012’de biten Gelir Vergisi ve SSK teşvikinin tekrar uzatılmasını veya mevcut teşvik sistemlerine benzer hakların tanımlanmasını önemli gördüklerini belirtti.

Bahadır Pekkan, ilk yatırımı düşük, ancak yarattığı istihdam fazla olan çağrı merkezleri açısından, sürdürülebilir bir istihdamın sağlanabilmesi için çağrı merkezlerine verilen desteğin ilk yatırım tutarı ile sınırlandırılmaması gerektiğini düşündüklerini de belirtti. Pekkan, 5084 sayılı teşvikte Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği ve Gelir Vergisi Stopajı 49 ilde uygulanırken Gelir Vergisi Stopajı desteğinin yeni teşvik sisteminde sadece 6. Bölgeye verildiğini sözlerine ekledi.

Pekkan, dernek olarak çağrı merkezi sektörünün gelişimi için ihtiyaç duyulan bu destekleri ve önerileri devletin ilgili kurumlarına aktardıklarını, yakın bir zamanda da olumlu gelişmeler beklediklerini tekrar ifade etti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun