Bilişim 13 KASIM 2012 / 11:42

Cisco'ya göre 5 yıl içerisinde bulut trafiği 6 kat artacak

Cisco'ya göre 5 yıl içerisinde bulut trafiği 6 kat artacak

Cisco tarafından bu yıl ikinci kez açıklanan Global Bulut Endeksi raporuna göre, 2016 yılında küresel veri merkezi trafiğinin yıllık *6,6 zetabit’e ulaşacağı ön görülüyor. Veri merkezi trafiğinin büyük çoğunluğu son kullanıcılar tarafından değil, veri merkezleri ve bulut uygulamaları ile oluşturulan ve gözle görülmeyen sanal işlemler tarafından yaratılıyor. Cisco, bu doğrultu üzerinden hazırladığı raporla 2011-2016 yılları arasında veri merkezi trafiğinin yaklaşık yüzde 76’sının veri merkezi içinde kalacağını ve depolama, üretim ve geliştirme verilerinden oluşacağını tahmin ediyor.

Veri merkezi trafiğinin yüzde 7’si ise veri akışı ve yazılım/sistem güncellemelerinden oluşacağı tahmin edilirken, kalan yüzde 17’lik veri merkezi trafiği ise web, e posta ve video için buluta erişen son kullanıcı tarafından yaratılacağı ortaya konuyor.

Bölgesel olarak bakıldığında 2016 yılı itibari ile Orta Doğu ve Avrupa’nın en hızlı bulut trafiği büyüme oranına sahip olacağını ön görüyor. En fazla bulut işlemini gerçekleştiren bölge olacağı tahmin edilen Pasifik Asya’yı ise Kuzey Amerika takip ediyor.

Endeks için 40 terabitlik trafik, 90 milyondan fazla ağ testi analiz edildi

Cisco Global Bulut Endeksi (2011-2016) global veri merkezi ve bulut tabanlı internet protokolü ( IP) trafik artışını ve eğilimleri tahmin etmek için geliştirildi. Rapor var olan ağ trafiği çalışmalarına tamamlayıcı bir kaynak olarak hizmet ediyor ve veri merkezi ve bulut mimarilerini etkileyen trendlere görünürlük kazandırıyor.

Endeks aynı zamanda iş yükünün geleneksel veri merkezlerinden daha sanal bulut hizmetlerine geçişini gösteren bir “iş yükü geçişi” tahmini de içeriyor.

Cisco Global Bulut Endeksi ayrıca Bulut Hazırlık Bölgesel Detayları’nı içeren bir eke sahip. Bu ek iş ve son kullanıcı bulut bilişim uygulamalarını ve hizmetlerini desteklemek için yaklaşık 150 ülkeyi içeren her bölgenin sabit ve mobil ağ yeterliğini inceliyor.

Küresel bulut trafiği hızla artıyor

• Küresel veri merkezi trafik artışı 2016 yılı itibari ile 4 katına çıkacak: Cisco küresel veri merkezi trafiğinin 2011 yılından 2016 yılına kadar 1.8 zetabitten yıllık 6.6 zetabite çıkacağını ön görüyor.

• Küresel bulut trafiği global veri merkezi trafiğinin yaklaşık üçte ikisini kapsayacak. Küresel olarak bulut trafiği toplam veri merkezi trafiğinin yüzde 34’ünden ( 2011) yüzde 64’üne çıkacak.

• Küresel bulut trafiği tüm global veri merkezi trafiğinden daha hızlı büyüyecek. Küresel veri merkezi trafiği 2011 yılından 2016 yılına kadar 4 katına çıkarken küresel bulut trafiği aynı süreçte 6 kat büyüyecek.

• İş yükü geçişi : 2011 yılından 2016 yılına veri merkezi iş yükü 2,5 kat, bulut iş yükü 5.3 kat artacak. 2011 yılında iş yükünün yüzde 30’u buluttan geçerken yüzde 70’i geleneksel veri merkezlerinde işlem gördü.

• Buluta Hazırlık: Asya Pasifik, Orta ve Batı Avrupa, Kuzey Amerika ve Batı Avrupa sabit ağlar üzerinden gelişmiş bulut bilişim uygulamalarını halihazırda destekleyebiliyor.

Konuyla ilgili konuşan Cisco Veri Merkezi ve Sanallaştırma Satış Yöneticisi Aytuğ Sayın, bulutun Türkiye’de son yıllarda önemli bir bilişim gündemi olduğunun altını çizdi. Sayın, şirket olarak tüm müşterileri ve iş ortakları ile işbirliği yaparak bulut stratejilerini ve uygulamalarını geliştirmeye yardımcı olduklarını ve özellikle bulut güvenliğine odaklandıklarını ifade etti.

*: 6.6 zetabit

• 92 trilyon saat müzik akışı– 2016 yılında dünya nüfusu için yaklaşık 1,5 yıllık kesintisiz müzik akışına eşit

• 16 trilyon saat web konferansı – 2016 yılı dünya iş gücünün günlük yaklaşık 12 saatlik web konferansına eşit

• 7 trilyon saat çevrimiçi HD video akışı – 2016 yılında dünya nüfusunun günde yaklaşık 2,5 saat HD video akışına eşit.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun