Bilişim 11 ARALIK 2014 / 15:03

Cisco işletmelere yeni fırsatlar sunmaya hazırlanıyor

Cisco Connect Türkiye 2014, bugün düzenlendiği Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde iş dünyasından ve kamu kurumlarından teknoloji karar alıcılarını bir araya getirdi. “Yarın burada başlıyor” temasıyla düzenlenen Cisco Connect Türkiye 2014, en güncel teknoloji trendlerinin yanı sıra Cisco’nun kuruluşunun 30’uncu yılı kutlamalarına da sahne oldu.

Cisco Connect Türkiye 2014’ün ziyaretçileri, interaktif bir sergi alanı olan “Çözümler Dünyası”nda ürün ve teknoloji demoları ile Cisco ve iş ortaklarının üstün çözümlerini deneyimleme fırsatı buldu.

Gary Moore basına yaptığı konuşmasında şu önemli noktalara değindi:

· Teknolojinin geleceği, piyasadaki dönüşüm veya endüstrinin dönüm noktalarıyla şekilleniyor. Cisco’nun uzun süreli başarısının ardında, müşterileri ile iş ortaklarına sunduğu değer katan ürünleri, çözümleri ve hizmetleriyle piyasadaki dönüşümleri yakalama yeteneği yer alıyor. Her Şeyin İnterneti, günümüzde önümüze çıkan pazardaki en önemli dönüşüm. Günümüzün fiziksel dünyasındaki nesnelerin yüzde 99’undan fazlası birbirlerine bağlı değil. Bağlı olmayanlar bağlandığında nelerin mümkün olacağını hayal edin.

· Ağlar; Her Şeyin İnterneti’nin merkezinde bulunuyor ve zeki bağlantıların yaratılmasında kilit rol üstleniyor. Otuz yıldır, müşterilerimize, iş ortaklarımıza ve paydaşlarımıza her zaman daha iyisini sunduğumuz gibi bu dönüşümü de yakalayarak, müşterilerimizin iş hayatlarında karşılarına çıkan sorunları çözmeye ve dönüşümlerini sürdürmelerine yardımcı olmaya devam edeceğiz.

· Bugün Nesnelerin İnterneti (IoT) döneminden, nesnelerin içerik farkındalığı, artırılmış işlemci gücü ve daha fazla hissetme yeteneği kazandığı Her Şeyin İnterneti (IoE) dönemine geçiyoruz. İnsanlar ile bilgiyi harmanladığınızda; eşsiz fırsatlar yaratan, nesnelere can veren milyarlarca, hatta trilyonlarca bağlantının olduğu ağların ağını elde edeceksiniz.

· Önümüzdeki 10 yılda Her Şeyin İnterneti, dünya çapındaki işletmeler ve hükümetler için 19 trilyon dolarlık fırsat sunuyor. Cisco’nun tahminlerine göre, önümüzdeki 10 yıl içinde, bugün bağlantısız olan nesneler, insanlar, işlemler ve veriyi bağlayan kamu ve özel sektör kurumları, Her Şeyin İnterneti’nin getirdiği tasarruf, yeni gelirler, artan çalışan verimliliği ve ölçülebilir vatandaş deneyiminin faydalarını görecek. İş dünyası liderleri, şimdiden Her Şeyin İnterneti’nin hayata geçirilebilmesi için gereken altyapı ve kültürel koşulları belirlemeye başlamalı.

Türkiye’de 1997 yılında faaliyete geçen ve bugün hem İstanbul hem de Ankara’da ofisi bulunan Cisco, bölgedeki operasyonlarında sürekli büyüme kaydediyor. Basın toplantısında bir konuşma yapan Cisco Türkiye Genel Müdürü Cenk Kıvılcım, şunları söyledi:

“Cisco’nun Türkiye’nin yerli kuruluşları ve kamu kurumlarıyla işbirliğine olan bağlılığı, bilgi ve iletişim teknolojileri, kritik ulusal altyapılar, sağlık, finans ve servis sağlayıcı piyasalarındaki gelişimi hızlandırmaya yardım edecek.”

2013 yılında IDC’nin Türkiye özelinde hazırladığı bir rapor, Türkiye’nin 37 bin ağ uzmanı açığıyla, ihtiyaç duyulan ağ kurulum vasfının yüzde 37.8 altında olduğunu ortaya koydu. Cisco, Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile yürütmekte olduğu farklı eğitimlerle, yerel pazardaki artan ağ uzmanlığı ihtiyacını karşılamak üzere küresel ağ kurulumu uzmanlığı ve bilgi birikimini, Türkiye’nin gençlerine, onları kalifiye hale getirmek için aktarıyor ve Türkiye’deki BİT sektörünün gelişimine katkıda bulunuyor.

Örneğin Türkiye’de 16’ncı yılını kutlayan Cisco Networking Academy’de bu yıl, 136’dan fazla eğitim kurumunda 5 bin 800’den fazla öğrenci eğitim aldı. Cisco Networking Academy, Türkiye’de lider yükseköğrenim enstitüleri, meslek liseleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla kurduğu iş ortaklıklarıyla yetişmiş işgücünün oluşturulması için çalışmalarını sürdürüyor. Program Türkiye’de uygulanmaya başladığından bu yana 41 binden fazla kişiye ulaştı. İşgücüne yeniden katılmak isteyen ancak devlet hizmetlerinden yeteri kadar yararlanamayan kişiler, mahkumlar ve öğrenciler gibi; her yaştan ve ekonomik durumdan katılımcının yer aldığı programa katılan kadınların oranı, programa dünya çapında kadınların ortalama katılım oranı olan yüzde 27’nin üzerinde gerçekleşti.

Cisco, sürdürülebilirliği destekleyen ve Wi-Fi ağları ile fiber optik altyapıların gücünü vatandaşlar ile işletmelerin günlük hayatlarına sokan Akıllı Şehirler’de de büyük bir artış gözlemliyor. Vatandaşlara sunulan hizmetleri geliştirmek, enerji kullanımını daha verimli yönetmek ve trafik, araç parkı gibi günlük problemleri çözmek için büyük bir fırsat var.

Cenk Kıvılcım sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

“Türkiye’deki şehirler de Akıllı Şehir planlamasını hayata geçirme konusunda artan bir baskıyla karşı karşıya. Cisco olarak bakanlıklar ve işletmelerle yakın temasta bulunarak bu vizyonu destekleme hedefiyle çalışıyoruz. Buradaki en büyük amaç Türkiye’deki tüm şehirleri, aralarında eğitim, sağlık, enerji, güvenlik ve ulaşımın da bulunduğu her alanda etki yaratan, dinleyen, öğrenen ve günlük ihtiyaçlara yanıt veren hale getirmek. Her Şeyin İnterneti’nin şehirler üzerindeki etkisi sadece teoride kalmıyor. Günümüzde hayata geçirilen Akıllı Şehirler şimdiden su tüketimini yüzde 50 düşürdü, enerji tasarrufunu yüzde 30’a çıkardı ve trafiği yüzde 30 azalttı.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun