Bilişim 16 MAYIS 2011 / 15:55

Cisco bulut servislerine kendi içinde başladı

Veri ağı şirketi, Teksas’ta açtığı çevreci veri merkezinde maliyetleri azaltan ve verimliliği artıran sanallaştırma çözümlerini önce şirket içinde sunuyor önemli derecede tasarruf sağlıyor.Cisco, tüm veri merkezi teknoloji portföyüne yer verdiği Teksas’ta açılan merkezinde, özel bulut hizmetlerini ve servis olarak BT’yi şirket içinde sunuyor. Yeni veri merkezi ile Cisco çalışanlarına, müşterilerine, iş ortaklarına ve diğer paydaşlarına video, mobilite, güvenlik ve işbirliği gibi BT hizmetleri sunulurken kaynakların verimli bir şekilde kullanılması sağlıyor.

Cisco’nun 2007’de benimsediği “servis olarak BT” vizyonu doğrultusunda, bu yeni nesil veri merkezinde Cisco Unified Fabric, Unified Computing ve Unified Network Services çözümleri, kolayca uygulanabilir, ölçeklenebilir, güvenli, her konumdan herhangi bir uygulamaya erişilebilir, veri merkezi içinde, veri merkezleri arasında ve bulutta sunuluyor.

Yeni veri merkezi, Cisco’nun yanı sıra bulut bilişim alanında işbirliği yaptığı EMC, NetApp ve VMware gibi iş ortaklarının da çözümlerini içeriyor. Merkezde yer alan Cisco çözümleri arasında Cisco Unified Computing System, Nexus 7000 ve Nexus 5000 Serisi anahtarlar, Nexus 1000V Virtual Switch, MDS depolama ağı anahtarları, Data Center Network Manager ve gelişmiş veri merkezi işletim sistemi NX-OS bulunuyor.

Teksas’ta Allen’da bulunan veri merkezi, yine Teksas’taki Richardson’da bulunan ikinci bir veri merkeziyle eşleştirilerek Cisco’nun Metro Virtual Data Center (MVDC) adını verdiği yedekleme ortamı yaratıldı. Enerji tasarrufu yapacak şekilde inşa edilen ve enerji ile iklimlendirme altyapısının çevre dostu bileşenlerle kurulduğu tesiste kullanılan veri merkezi teknolojisi de çevreye katkı sağlıyor. Örneğin Unified Fabric ile depolama ve ağ trafiği bir arada yönetilerek kullanılan anahtarların, adaptörlerin ve kabloların sayısı azaltıldı. Böylece sadece kablolama maliyetinden 1 milyon dolar tasarruf edildi ve daha az enerji harcanması sağlandı. Pike Research’teki yeşil teknoloji analistlerine göre bulut bilişimin 2020’de tüm dünyadaki veri merkezlerindeki enerji tüketimini yüzde 38 düşürmesi ve 2010’a kıyasla sera gazı emisyonlarını yüzde 28 azaltması bekleniyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun